Останні новини

ФОПи можуть отримати 8 тисяч гривень компенсації: що змінять ці гроші і чи допоможе одеська мерія

Що думають підприємці та економісти про ініціативу влади

30 березня Верховна Рада України проголосувала за те, щоб відновити компенсації фізичним особам-підприємцям (ФОПам) і найманим працівникам, які постраждали від карантину. З держбюджету виділять по 8 тисяч гривень кожному.

Кому направлять ці гроші, а кому ні, розібрався Odesa Live.

Читайте також: Газ знов подорожчає: скільки доведеться платити одеситам і коли ціна блакитного палива нарешті стабілізується

Гроші ФОПам! Але не всім...

ФОПи можуть отримати 8 тис грн компенсації

Фото: "Дебет-Кредит"

Виплати почнуться через 10 днів після підписання президентом і вступу Закону у силу. Таким чином, ФОПи і наймані працівники зможуть отримати гроші не раніше середини квітня.

Компенсація буде нараховуватися ФОПам і найманим працівникам, чий вид основної діяльності визначено Кабінетом Міністрів. Після вступу у силу закону, Кабмін окремою постановою встановить їх перелік. У минулому році до цього списку потрапили заклади харчування, торгівля непродовольчими товарами, сфера розваг з певними кодами ЗЕД.

При цьому, у законопроєкті, який прийняв парламент, прописано, хто напевно не отримає компенсацію. Очевидно, мова йде про тих, хто офіційно не працевлаштований, а також про ФОПи, які не потрапили до переліку уряду. Також у претендентів на виплати повинні бути сплачені всі податки за останній квартал. Крім того, для найманих працівників також встановлена межа зарплати, при якій компенсації не виплачуються - 30 тис грн на місяць.

Як отримати гроші?

ФОПи можуть отримати 8 тис грн компенсації

Фото: UA.TV

Зокрема, виплати можна оформити через портал державних послуг "Дія". Однак для цього буде необхідний кваліфікований електронний підпис (КЕП) для авторизації - інструмент, за допомогою якого ви можете підписувати електронні документи та обмінюватися ними. Якщо у вас немає КЕП, є кілька варіантів для його отримання: звернутися до одного з кваліфікованих постачальників електронних довірчих послуг, отримати в особистому кабінеті "Приват24" або у відділенні банку, або в МВС і ДПС.

Отримавши електронний підпис і зареєструвавшись у порталі, в розділі "Послуги" виберіть "Одноразова матеріальна допомога ФОП і найманим працівникам". "Дія" автоматично перевірить ваші дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного Фонду України на відповідність умовам отримання допомоги. Після цього необхідно підтвердити своє поточне місце роботи.

Потім, введіть номер свого гривневого рахунку в форматі IBAN. Отримати гроші можна тільки на особистий рахунок. Дізнайтеся IBAN свого рахунку в своєму банку. Після цього перевірте і відправте заповнену заяву.

Крім того, оформити виплати можна і через свій банк, провівши аналогічну процедуру, як і в порталі "Дія".

Читайте також: В Європу за 7 євро: що потрібно знати про оновлений безвіз та куди зможуть поїхати одесити

Красивий жест чи реальна допомога?

ФОПи можуть отримати 8 тис грн компенсації

Фото: "Фокус"

На відміну від зимових компенсацій, цього разу, до проєкту може підключитися місцева влада. Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

“Держава готова виплатити ФОПам та працівникам підприємств, які постраждали внаслідок запроваджених карантинних обмежень у червоних зонах, по 8 000 гривень. Так само як це було взимку. Але ми також очікуємо, що крім державної підтримки, органи місцевого самоврядування запровадять для цих людей додаткові виплати. Це буде правильно і відповідально”, - розповів Шмигаль. 

Раніше про те, щоб перекласти частину відповідальності на місцеві органи самоврядування говорив і Президент України Володимир Зеленський.

“Логічно, що про різні форми підтримки, запроваджуючи локдаун на місцях, мала б подумати й місцева влада. Та разом з посиленням карантину розробити комплекс заходів для підтримки. Підтримки тих категорій громадян і бізнесу саме свого регіону, які постраждають через обмеження так званої червоної зони. Додатково до запропонованих за рахунок місцевих бюджетів розмірів допомоги громадянам та бізнесу, які постраждали через локдаун, центральна влада додасть сто відсотків, збільшивши таким чином суми підтримки людей та бізнесу вдвічі”, - запевняв президент. 

Тим часом ФОПи сприйняли новину про компенсацію без особливого ентузіазму. Глава “Всеукраїнської професійної асоціації підприємців” Борис Емельдеш зазначив, що сума 8 тис грн навряд чи якось компенсує всі витрати.

“Звичайно, це краще, ніж нічого, але та ж оренда, за яку потрібно платити, все одно залишиться. Скажімо, це не та сума, компенсації, яка дає моральне право владі вводити карантин”, - зазначив підприємець.

Також ФОПи не особливо тішать себе надіями, що місцева влада буде надавати компенсацію.

“У мерії можуть скасувати якісь виплати, але тут вже питання до місцевої влади - чи є така можливість, у нас же грошей завжди не вистачає. Ми б більше хотіли бачити від уряду іншого: щоб скасували тотальну фіскалізацію, зменшили податки на фонд оплати праці, і щоб закон про ринковий нагляд не торкався спрощенців. Хоча б на час карантину”, - підкреслив Борис Емельдеш.

У свою чергу, економіст Олександр Охріменко звернув увагу на те, що багато підприємців відреагували на компенсацію нейтрально, і далеко не кожен цим скористається.

“У нас 2 млн ППшників, але в останній раз було 400 тис охочих отримати компенсацію. Так, хтось цим скористається, але більша частина працює у тіні і ці 8 000 їм, ні туди, ні сюди. Це така специфіка української економіки”, - пожартував Олександр Охрименко.

Також економіст, на прикладі Одеси, не впевнений, що місцева влада зможе допомогти підприємцям.

“Є деякі ради, які можуть собі таке дозволити, але здебільшого вони дуже бідні. Якщо говорити про Одесу: місцевий бюджет живе за рахунок дотацій і субвенцій. Відповідно, місцева влада повинна отримати субвенції з держбюджету, щоб ці гроші виплатити. А я здогадуюся, що їх дуже важко отримати. Тому там зайвих грошей точно немає”, - резюмував Олександр Охрименко.

Як бачимо, ця компенсація особливо не рятує ситуацію. Більшість підприємців змушені терпіти серйозні витрати через карантин і 8 тисяч гривень - відверто мала сума задля того, аби вирішити всі проблеми. З іншого боку, деякі підприємці, які напевно не отримають навіть ці гроші, зможуть звинувачувати лише себе - потрібно вести бізнес легально. 

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!

Вийти в ефір
21.04