Останні новини

Ефект карантину вихідного дня: кількість ПЦР-тестувань різко зменшилось

14 і 15 листопада в Україні повинні були пройти під диктовку карантину вихідного дня. Нехай виконували правила далеко не всі, тим більше що проти ініціативи Кабміну виступили навіть мери окремих міст, проте, завдяки відкритій статистиці, можна оцінити ефективність вихідного локдауна.

Чи подіяв карантин на епідеміологічну ситуацію, розбирався Odesa Live.

Ефекту чекають в грудні

Уряд поки що не оцінює результат перших двох карантинних вихідних. Так, сьогодні, 16 листопада, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль провів з мерами міст онлайн-нараду, в ході якого обговорювалося карантин вихідного дня. Він зазначив, що будь-які протиепідемічні заходи не дають миттєвого результату і ефект від локдауна в уїк-енд можна буде побачити через 2-3 тижні.

Приблизно такої ж думки дотримується і заступник міністра охорони здоров'я Ірина Микичак. За її словами, необхідно, щоб пройшло хоча б 10-14 днів, щоб побачити результат.

При цьому, в уряді все ще впевнені, що карантин вихідного дня посприяє зниженню числа хворих. Наприклад, глава МОЗ Максим Степанов привів у приклад Ізраїль, де влітку також ввели карантин вихідного дня і заявив, що це допомогло в боротьбі з коронавірусом. Правда, він не згадав, що вже восени Ізраїлю довелося ввести повноцінний локадун.

Дивні цифри

Позиція уряду про те, що ефекту потрібно почекати, трохи дивує, адже цифри говорять в їх користь. Ще в суботу вранці в Україні фіксувався антирекорд по приросту хворих COVID-19 за добу - 12 524. У неділю показник знизився до 10 681, в понеділок - до 9 832.

Втім, є логічне пояснення такого спаду, і воно не пов'язане з карантином. З понеділка, 9 листопада, кількість проведених ПЛР-тестів на добу значно перевищувало позначку 40 000. У п'ятницю, 13 листопада, було проведено 48 054 тестів, що і призвело до нового антирекорду. А ось в суботу число ПЛР-тестів знизили до 36 000, а в неділю - до 28 685. Тобто, логіка проста - чим менше тестів, тим менше офіційних хворих.

Крім того, українці чекають результатів ПЛР-тестів кілька днів, а то і більше тижня. Тобто, мова йде про пацієнтів, які захворіли ще задовго до карантину вихідного дня.

Мабуть, з цих причин в уряді поки не роблять гучних заяв, проте якщо добової тестування буде і далі проходити на рівні 25 000 - 35 000, можна сміливо говорити про штучне заниження кількості хворих, щоб продемонструвати країні уявну “ефективність” карантину вихідного дня.

Нагадаємо, що раніше Odesa Live розбирався, чи допоможе карантин вихідного дня проти пандемії і як сильно він вдарить по бізнесу.

Вийти в ефір
03.12