Останні новини

Джазова лихоманка: як народився музичний напрям і де його можна послухати в Одесі

Батьківщина джазу або чому його вважають “діалогом” між музикантами.

26 лютого 1917 року в одній зі студій звукозапису Нью-Йорка група “Original Dixieland Jazz Band” записала першу у світі джазову грамплатівку. Буквально через декілька тижнів після цього Нью-Йорк, а потім і всю Америку, почала охоплювати “джазова лихоманка”.

Як це відбувалося та чому джаз досі користується популярністю, зокрема, в Одесі, — розбирався Odesa Live.

Читайте також: З оцінкою “задовільно”: в США вчені розробили алгоритм, який створює курсові роботи для студентів

Екскурс в історію

Ще до появи платівок джаз вважали музичним фольклором. Він зародився на початку ХХ століття у Штатах, у результаті злиття європейської та африканської культур. У ньому поєднуються ритм й ритуальні пісні афроамериканців, а також елементи церковного хору, які характерні для музики переселенців з Європи.

Усе почалося в Новому Орлеані — місті в штаті Луїзіана. Мешканців там було дуже багато: французи, іспанці, афроамериканці. Усі вони розмовляли різними мовами і єдиним засобом спілкування став саме джаз. Спочатку цей музичний напрям вважали маргінальним та несерйозним — аж до 1917 року, коли була записана перша вінілова платівка. Цікавий факт: “Original Dixieland Jazz Band” був повністю сформований з американців, а не афроамериканців. Ось, власне, запис тієї самої композиції:


Після цього утворилася Епоха джазу і почали з’являтися дедалі більше нових музичних груп, які його грали. Для джазу характерні такі особливості:

  • Імпровізація;
  • Свобода ритму;
  • Гармонійність;
  • Якщо є вокал, то він більше нагадує розмову.

Також практично завжди в джазових групах є один або декілька духових інструментів. Можна зануритися трохи глибше в історію і спробувати розібратися, чому так сталося. Справа в тому, що у другій половині XIX століття в США великою популярністю користувалися військові оркестри, у яких духові були однією з головних складових. Пізніше - після Громадянської війни, значна частина цих оркестрів була розформована. У результаті - інструменти потрапили на полиці крамниць, де їх продавали за низькою ціною. У Новому Орлеані таке рішення було доречним, адже у той час в місті панувала бідність і придбати щось дороге мешканці не могли.

Яскраві представники

Якщо говорити про джаз, то не можна не згадати деяких найбільш яскравих виконавців музичної течії. Їх, насправді, десятки, якщо не сотні, але ми обрали найпопулярніших.

Луї Армстронг

Людина, чиє ім’я та майстерна гра на трубі, напевно, знайомі всім. Армстронг народився у бідній сім’ї в Новому Орлеані. Щоб заробити собі на життя, він з раннього дитинства розвозив вугілля, продавав газети і виконував іншу дрібну роботу, за яку мало платили. Тривало це недовго — через стрілянину, яку він влаштував із вкраденого поліцейського пістолета, Армстронга відправили у виправний табір для підлітків. Там він і здобув першу музичну освіту — грав на кларнеті в оркестрі. Так почався шлях людини, яку у підсумку називатимуть Королем джазу. Після звільнення маестро переїхав у Чикаго, де й почав набирати популярність як джазмен.


Дюк Еллінгтон

Талановитий піаніст, аранжувальник, композитор, керівник оркестру. На відміну від Армстронга, народився в забезпеченій сім’ї. У дитинстві мама часто говорила йому, що в майбутньому він стане знаменитістю світового масштабу — у підсумку її слова справдилися. 11 премій Grammy, мільйони проданих дисків, сенсаційні світові турне. Еллінгтон першим запропонував використовувати людський голос як інструмент, а його твори виконували найвідоміші оркестри того часу.


Чарлі Паркер

Американський саксофоніст і джазовий композитор, один із засновників стилю бібоп. Сам музикант говорив, що не вважає бібоп за джаз, адже “в ньому немає свінгу”. Втім, у Паркера були здібності до імпровізації — він виходив далеко за межі загальноприйнятих джазових стандартів. Також зазначимо, що його часто згадують під псевдонімом “Птах” — або через його любов до смажених курчат, або через дитяче прізвисько.


Звісно, варто було б згадати ще Майлза Девіса, Біллі Холідей, Рея Чарльза, Еллу Фіцджеральд і багатьох інших впливових музикантів. Але їх настільки багато, що вмістити усіх в матеріал, на жаль, просто неможливо.

Джаз в Одесі

Нехай джаз підкорив всю Америку, але інші країни теж не опинилися осторонь. Навіть Леонід Утьосов - радянський музикант, говорив, що “Одеса — батьківщина джазу”. Одним із доказів цього є відповідний фестиваль — Odessa JazzFest. Уперше він відбувся в Одесі ще у 2001 році і відтоді захід став невід’ємною частиною міського життя. У ньому беруть участь як українські, так й іноземні артисти. Фестиваль прагне познайомити людей не тільки з класичним джазом, але і сучасними його варіаціями: джаз-фьюжн, авангард, біг-бенд, тощо.

“Є думка, що джаз — це одночасно діалог і конфлікт між учасниками групи. Зараз поясню чому. Коли ви збираєтеся на зустріч із другом, ви ж не продумуєте ваш діалог у всіх деталях, правильно? Можна виокремити певні теми, які ви хочете обговорити, але частіше за все діалог — це абсолютна імпровізація. Так само і з джазом. Він завжди звучить та сприймається по-різному. Його не можна вивчити з нотного листа, ні. Як, коли його основа — це бедлам?” — прокоментував джазовий одеський музикант Олександр Кравченко.

Втім, хаотичне звучання та специфічний ритм подобаються далеко не всім.

“Чули музику, яка грає на фоні в кафе? Ось це той рівень, на якому я сприймаю джаз. Тільки для релаксу. Я знайома з кількома прихильниками цього жанру і всі вони сноби, які з піною біля рота доводять, що джаз — це елітарна музика для роздумів. “Тобі не зрозуміти”, — кажуть вони мені. Може й так, тільки нічого елітарного в поєднанні контрабаса, труби й барабанів я не бачу. У цьому джаз схожий із сучасним мистецтвом. Усе таке ж химерне і в нього багато шанувальників, але водночас воно абсолютно незрозуміле й пусте”, — розповіла одеситка Ольга Ткач.

джаз

Фото: Google

В Одесі джазом можна насолодитися в клубі “Перон № 7” — там часто виступають виконавці зі Штатів, Британії, Іспанії, Німеччини та інших країн. На жаль, це єдине місце, де джаз грають на постійній основі. Іноді, якщо пощастить, можна послухати вуличні групи на Приморському бульварі або потрапити на запланований концерт. Однак, така нагода буває не часто — усе через епідеміологічну ситуацію у світі.

Читайте також:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
15.04