Останні новини

День народження Лесі Українки: як святкуватимуть, та що пов’язує велику письменницю з Одесою

Все почнеться 25 лютого о 11:00.

25 лютого, в Одесі відбудеться низка заходів, з нагоди 150-річчя великої української письменниці Лесі Українки. Для того щоб взяти участь достатньо прийти у бібліотеку ім. М. Грушевського

Про це повідомляє Odesa Live з посиланням на прессулжбу Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини одеської ОДА.

Читайте також: У Німеччині відбулася онлайн-лекція, присвячена 150-річчю Лесі Українки

Програма заходів 25 лютого, в день народження Великої Українки:

  • 11:00 Урочисте відкриття. Департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини.
  • 11:10 “Серед живих – жива”: презентація книжкової виставки.
  • 11:20 “Під південним вітрилом”: одеський період в житті Лесі Українки: лекція-огляд Тетяни Ананченко, культурологині, членкині Національної спілки журналістів України.
  • 11:45 “Леся Українка: подорож до моря”: презентація перевидання збірки, зустріч з художницею-оформителькою Ларисою Дем’янишиною.
  • 12:00 “Хотіла я б піснею стати”: одеські вечорниці Лесі Українки”: зустріч в Театральній вітальні. Міні-вистава від акторів Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В.Василька.

Що пов’язує Лесю Українку з Одесою

Леся Українка неодноразово бувала в Одесі. Уперше Лесю запросив сюди знаний в місті правник та літератор Михайло Комаров, добрий знайомий родини Косачів. Сталось це в червні 1888 р. А заприятелювали вони відтоді, як Комаров працював у Києві. З тієї пори, куди б не їхала поетеса на лікування – чи то в Крим, чи в Єгипет – її шлях завжди пролягав через Одесу. Майже щоліта (упродовж 1888-1913 років) Леся приїздила сюди лікуватися на лиманах і завжди мешкала у Комарових.

Читайте також: Українська купюра у 200 гривень претендує на звання “Банкноти року”

Вірші поетеси охоче друкував одеський часопис “Мгновение”; у 1903 р. в Одесі виходить альманах “З над хмар і з долин”, де були опубліковані її вірші. На одеській сцені 1903 року було поставлено драму Л.Українки “Блакитна троянда” і місцева преса схвально поцінувала виставу. Меморіальну дошку Лесі Українці до 100-ліття від дня її народження було встановлено на будинку по вулиці Жуковського, 27, в якому вона мешкала. А ще в Одесі є вулиця Лесі Українки, її ім’я носить головний палац культури.

Нагадаємо: 

  • Одеська національна наукова бібліотека отримала два факсимільні видання старовинних книг, надрукованих в рамках проекту "Повертаємо в Україну культурну спадщину". Так, "Холмське Євангеліє XIII століття" і "Реймське Євангеліє" відтепер доступні відвідувачам бібліотеки.
  • Минулий рік був складним для багатьох індустрій, проте книжок протягом нього вийшло безліч. А ще примітно, що багато новинок було представлено і перекладено саме українською мовою. Тож Odesa Live розповідає, які твори український та зарубіжних авторів, що вийшли у 2020-му, варто почитати. 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!