Останні новини

Де гроші, Лебовські?: як пережити пограбування, якщо ви з Одеси

Чому треба бути обережним з самообороною і як допомагають жертвам злочинів в Одесі

22 лютого відзначають Міжнародний день підтримки жертв злочинів. Його мета — звернути увагу на проблеми людей, які постраждали від будь-яких кримінальних дій.

Чи надають допомогу жертвам злочинів в Одесі, коли потрібно вдаватися до самооборони і як це — пережити пограбування, розбирався Odesa Live.

Читайте також: Індійський варіант AstraZeneca: яку вакцину зараз везуть в Україну

Цей день в історії

Така дата обрана не випадково. Справа в тому, що 22 лютого 1990 року, в Англії, Кабінет Міністрів опублікував "Хартію жертв злочинів" — документ, спрямований на захист постраждалих від кримінальних дій. Він надавав жертві право на дотримання конфіденційності, право на захист від обвинуваченого і на низку інших речей, які повинні були допомогти постраждалим. Справа в тому, що раніше акцент робився саме на підозрюваному, а жертвам не приділяли належної уваги. Однак, зараз пріоритети змінилися: в усьому цивілізованому і демократичному світі діє близько 200 програм, спрямованих на моральну та матеріальну компенсацію, соціальну реабілітацію.

Жертви злочинів

Людям здається, що вони ніколи не стануть жертвою пограбування. Бо це те, про що читаєш в новинах і бачиш по телевізору. Втім, насправді, пограбування — повсякденне явище. А тому таке може трапитися з кожним. Ось історії деяких одеситів:

“Це було році в 2014, я вчився тоді в 6 класі. Пам'ятаю, прийшов додому, дивлюся, сітки від вікон валяються на землі. Я постояв, покрутився біля будинку, нікого не знайшов. Нічого підозрілого начебто більше не було. Будинок тоді зачинили зсередини, тобто, ключ залишили в замковій щілині і всередину я потрапити не міг. Подзвонив батькові, він приїхав. Ми з ним обійшли будинок, він подивився у вікно — там все перевернуто догори дном. Ми викликали поліцію, вони приїхали. А будинок досі закритий стоїть. Коротше, тато мені допоміг залізти у вікно, і я відкрив двері. Всі зайшли, оцінили обстановку. Грабіжники навіть черевики не зняли — всюди брудно було. А поліцейських наша біда особливо не турбувала. Описали, що у нас пропало, виявилося, що забрали документи, сумки і цінні речі, ноутбук, наприклад. Ще пропав паспорт мого тата, який потім знайшли десь в радіусі кілометра від будинку. Поліцейські зняли відбитки у ванні і, по суті, все. Батькові повернули паспорт через місяць, але на цьому все закінчилося”, — розповів постраждалий від пограбування квартири Максим Ковальський. 

Або ще одна історія, на цей раз про збройний напад:

“Справа була, правда, не в Одесі, а в Марокко. Я зайшов в магазин з годинниками, хотів синові подарунок купити. Стою, обираю, раптом чую вищання покришок з вулиці, і одразу у відкриті двері влітає якийсь предмет. До цього я був в Африці не один раз, та й на рефлекси не скаржуся, тому відразу впав на підлогу за найближчим прилавком, закрив руками вуха і відкрив рот. Потім гримнув вибух. Він був не дуже сильним, але в невеликому магазині і такого достатньо. Через хвилину я піднявся і озирнувся. Довкола були розбиті вітрини, прилавки, але ніхто не постраждав. У магазині в той момент були тільки я і господар, і ні на кому ні подряпини. У мене тільки штани порвалися. Не знаю мотивів злочинців, може, особисті справи якісь. Потім приїхала поліція, але деталей я не дізнався. А ось годинник все ж таки купив. Власник магазину навіть намагався мені його в подарунок віддати — може, в шоковому стані був. Але після цієї ситуації у мене, на щастя, ніяких "флешбеків" або депресій не було. Я все згадую більше з гумором, всі ж неушкодженими залишилися”, — говорить свідок збройного нападу Роман Осипчук.

пограбування.jpg

Фото: Google

Самооборона — це вихід?

Право на самооборону в українському законодавстві існує. Ось тільки користуватися цим самим правом потрібно дуже обережно, тому що інакше самому можна опинитися на лаві підсудних. Існує Стаття 36, Кримінального кодексу України, яка дозволяє людині оборонятися в критичній ситуації. Вона допускає нанесення шкоди тому, хто на вас напав, але перевищувати межі необхідної оборони — не можна. Причому в статті вони вказані досить тумано.

Одним з найпростіших прикладів перевищення самооборони можна назвати Статтю 119 КК — вбивство з необережності. У критичній ситуації дуже непросто розрахувати свої дії, силу удару й інші речі від яких може залежати ваше життя і життя оточуючих.

"Якщо в ході самооборони ви штовхнули людину, вона впала, вдарилася головою і згодом померла, то винні в цьому будете ви. Суд може вирішити, що ви перевищили допустиму міру самооборони, і, отже, винні", — зазначає юрист Олександр Маслов. 

При розгляді справи велике значення мають деталі, подробиці. Яка зброя була у нападника і чи була вона взагалі? Час і місце злочину, характер загрози, фізичні дані. Яка довжина/ширина була у леза, яким ви захищалися. Не можна використовувати для самооборони зброю, яка за своїми параметрами перевершує зброю нападника. Більш детально з особливостями самооборони можна ознайомитись тут. Цих нюансів так багато, а наслідки від них можуть бути такими серйозними, що найкращим варіантом здається втеча або навіть бездіяльність.

"Щоб користуватися правом на самооборону, потрібно враховувати обставини. Скажімо, на вас напав чоловік з ножем. Якщо він його упустив, то підбирати цей ніж не варто. Перш за все тому, що на ньому залишаться ваші відбитки, а довести потім, що він належить не вам, може бути проблематично. Брати його в руки для самооборони теж не рекомендується. Адже застосовувати зброю проти беззбройного не можна. А через те, що нападник впустив ніж, він автоматично стає беззбройним", — говорить юрист Олександр Маслов. 

У Статті 36 КК вказані деякі пункти, відповідно до яких самооборона може не мати наслідків для того, хто захищався. До цього переліку входить і напад групи осіб, і протиправне насильницьке вторгнення у житло чи інше приміщення, але на практиці діє це далеко не завжди. Якщо говорити про Одесу, то досить згадати справу В'ячеслава Граціотова, який в 2010 році, обороняючись від хуліганів, поранив одного з них ножем, внаслідок чого той помер. В результаті справу розглядали протягом 7 років. Тому самооборона в Україні може призвести до сумних наслідків. 

пограбування 2

Фото: Google

Як вести себе при пограбуванні квартири?

Якщо ви повернулися додому і побачили, що двері відчинені, то насамперед потрібно не йти туди і перевіряти, що ж сталося, а викликати поліцію. Всередині можуть перебувати зловмисники, а це становить небезпеку для життя власника. Заходити всередину теж не варто — можна випадково знищити важливі докази, сліди і так далі. Можна спробувати зайти до сусідів і подивитися звідти в дверне вічко: якщо злодій піде з квартири тим же шляхом, яким прийшов, вам, можливо, вдасться розгледіти його обличчя.

Після приїзду поліції потрібно буде скласти список зниклих речей, якщо такі є, адже часто грабіжників "ловлять" якраз при спробі продати крадене.

А взагалі, щоб захистити свою квартиру, можна вжити певних заходів: поставити камери спостереження, сигналізації, датчики розмикання, пультову охорону, надійні двері, сейфи та інше.

Як вести себе при нападі на вулиці?

Якщо є можливість уникнути бійки, то краще так і зробити. Вдаватися до самооборони варто лише в критичній ситуації. Проте, якщо шляхи відступу перекрито і потрібно давати бій, є кілька порад:

  • Майте при собі засоби самооборони. Найоптимальнішим і найдоступнішим варіантом буде газовий балончик. І його, зрозуміло, потрібно завжди тримати максимально близько до себе, щоб була можливість скористатися ним миттєво. Якщо він лежить, наприклад, у вашій сумці, то перекладіть в інше місце. Часто в критичних ситуаціях рахунок йде на секунди, тому потрібно завжди бути готовим.
  • Не використовуйте електрошокер. Він вважається спеціальним засобом захисту, а тому його заборонено носити цивільним особам.
  • Якщо злочинець напав на вас з ножем, постарайтеся взяти в руки що-небудь довге, щоб збільшити дистанцію між вами: піднос, гілку, швабру — що завгодно. При цьому намагайтеся не вступати в сутичку — у людини з ножем буде явна перевага в ближньому бою.
  • Не розраховуйте на допомогу оточуючих. Навряд чи хтось стане втручатися в бійку. Однак, нападник може злякатися, якщо побачить свідків або те, як хтось його знімає, тому по можливості намагайтеся привернути увагу людей навколо або дістатися людного місця.

пограбування 3

Фото: Google

Допомога жертвам злочинів в Одесі

Зараз Одеса не дотягує до Європи за рівнем розвитку програм допомоги жертвам від кримінальних дій. У місті існує Центр соціальних служб Одеської міської ради. Він находится за адресою: вулиця Іцхака Рабіна, 7. У ньому надають консультації, оформляють правові документи, проводять профілактичні бесіди і так далі.

Є і спеціальний Центр допомоги жінкам "Розірви коло" для тих, хто піддався економічному, сексуальному, психологічному чи фізичному насильству. Там жінки можуть отримати різноманітну допомогу і, зокрема, знайти притулок на деякий час. Проте, на цьому все. Якщо отримати безкоштовну правову допомогу ще можна, то будь-яких центрів або систем, які б відшкодовували збитки постраждалим саме від злочинів і надавали б їм соціальну реабілітацію, у нас, на жаль, немає.

Проте, жертви домашнього насильства можуть звернутися по одному з наступних телефонів:

Поліція - тел. 102

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області. Адреса: вул. Льва Толстого, 6, тел . (048) 726-22-23.

Одеський міський центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Адреса: вул. Коблевська, 40, тел. (048) 726-14-45, (048) 726-14-44.

Одеський міський денний центр соціально-психологічної реабілітації “Розірви коло”. Адреса: вул. Педагогічна, 24, тел. (048) 705-54-12, (048) 705-54-13.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok