Останні новини

Чого не варто робити при появі симптомів COVID-19 - поради лікарів

Щодня географія COVID-19 дедалі більше шириться світом та звужує коло людей з відповідним діагнозом. Панічний страх мимоволі з'являється в голові, однак що робити у разі появи перших симптомів чи навіть таких думок ніхто не знає. Через це, дуже часто щоби випередити недуг, люди вдаються до народної медицини чи  нетрадиційних засобів.

Чого не варто робити, якщо ви захворіли на COVID-19 - DW опублікував поради лікарів доказової медицини.

  • Приймати ліки для профілактики:

У світі, на жаль, немає жодного препарату, який мав би доведену ефективність для профілактики коронавірусу. Найкраща профілактика — дотримання правил гігієни і соціальної дистанції. Про це заявив завідувач кафедрою дитячих інфекційних захворювань Національного медичного університету імені Богомольця Сергій Крамарьов. За його словами, люди часто починають безконтрольно приймати різноманітні дієтичні добавки, вітаміни, а часом і серйозні медичні препарати, такі як інтерферони чи муколітики. Це вкрай небезпечна тенденція. Особливо, якщо врахувати, що часто таке “профілактичне лікування” призначають сімейні лікарі.

  • Занадто велика доза вітамінів:

Всі ми знаємо, наскільки вітаміни важливі для організму людини. Однак, коли їх забагато, це може мати ще гірший ефект.

"Передозування вітаміну D може бути інколи страшніше, ніж сама хвороба. Те саме стосується вітаміну С, цинку. У високих дозах вони мають цілий ряд побічних ефектів", - зазначив Крамарьов.

За його словами, у національному протоколі відсутні будь-які рекомендації щодо вітамінів, а тому, ухвалюючи рішення про їх прийом, обов'язково варто зважати на правильне дозування. Наприклад, для вітаміну Д добова норма становить не більше 400-500 міжнародних одиниць, для цинку - 15-20 міліграм, зауважує лікар. Самостійно під час хвороби збільшувати дозування не потрібно.

  • Робити зайві тести:

Якщо у вас з’явилися симптоми хвороби і ви хвилюєтеся, що це може бути коронавірус, не поспішайте бігти до лабораторії і здавати тест.

"Не потрібно прив'язуватися лише до тестів. По-перше, можна отримати негативний результат за наявності симптомів або отримати через п'ять-сім днів, коли буде запізно і захворювання може стати більш важким", - зазначила лікарка-епідеміологиня Людмила Мухарська.

На пізніх етапах або у найперші дні захворювання ПЛР-тести частіше показують хибно-негативні результати. ІФА-аналіз доцільно застосовувати не раніше, ніж за п'ять-сім днів від початку симптомів - для виявлення антитіл IgМ. Також за десять днів - аби виявити антитіла IgA.

  • Вимагати КТ в перші дні хвороби:

Комп'ютерна томографія (КТ) під час пандемії стала надзвичайно популярною серед українців. Однак, поспішати на додаткову дозу опромінення при перших симптомах чи позитивному тесті не варто.

"КТ чи рентген-знімок рекомендовано госпіталізованим пацієнтам із важким перебігом хвороби, що мають конкретні клінічні показання до КТ, наприклад, задишку чи наявність супутньої патології", - наголошує екскерівниця українського міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун.

Лікарка наголошує, що при призначенні лікування лікарі повинні керуватися, у першу чергу, показниками аналізів крові і станом самого пацієнта, а не результатами КТ.

  • Лікуватися антибіотиками:

Лікарі вкотре наголошують, що коронавірус — це вірус. А антибіотики можуть впливати лише на бактерії. На жаль, багато сімейних лікарів при перших симптомах COVID-19 починають призначати “профілактично” антибіотики. Це не лише недієво, а й небезпечно. Прийом антибіотика в ранній фазі коронавірусної хвороби є небезпечним, може спровокувати різке погіршення стану і посилити набряк легень, застерігає інфекціоніст Євген Дубровський, який рятує хворих на COVID-19 у Київській міській лікарні №4. Антибіотики є доцільними лише якщо встановлено приєднання вторинної бактеріальної інфекції. Її можна діагностувати по аналізу крові чи рентгенографії.

"Ці обстеження треба робити на 6-7 день хвороби, при відсутності позитивної динаміки", - наголошує у своєму блозі в Facebook лікар Дубровський.

  • Вживати противірусні препарати:

Категорично заборонено під час хвороби приймати будь-які противірусні препарати. Вживання їх на ранніх термінах хвороби, як і антибіотиків, може спричинити неконтрольовану гіперімунну відповідь організму на проникнення COVID-19 в легені, наполягає Дубровський.

"Жоден противірусний препарат на сьогоднішній день до кінця не доведений. Єдиний препарат, який наразі має перспективу як противірусний - це ремдесивір. Але він вводиться внутрішньовенно для стаціонарних пацієнтів, тому в амбулаторних умовах він не може бути застосований", - переконує лікар Крамарьов.

  • Збивати невисоку температуру:

"До 38,5 градусів температури збивати не варто, якщо людина її нормально переносить. Все що вище - може бути небезпечно, тому треба знижувати", - нагадує Сергій Крамарьов.

  • Надувати кульки та використовувати народні методи:

Лікарі також радять пацієнтам з COVID не сподіватися на "народні методи" чи поради на кшталт надувати повітряні кульки при пневмонії. Будь-які дихальні гімнастики після перенесеного запалення легень варто проводити під наглядом спеціалістів. А поради про вживання соди, промивання носа йодом тощо краще відкинути, аби не зашкодити ще більше.

  • Довіряти чудодійним засобам із реклами

Надавати перевагу різноманітним біологічним добавкам та псевдозахисту від коронавірусу, нехтуючи дистанцією, носінням масок та дезінфекцією, також не варто. Не лікуватися препаратами, які "на слуху" та розрекламовані в інтернеті чи на телебаченні, наполегливо радить керівниця Київського міського центру громадського здоров'я Олена Лукашевич. Фахівців вона закликає не використовувати у своїх публічних дописах жодних торгових назв лікарських препаратів.

  • Панікувати:

Дошкуляти лікарям дзвінками і просити додаткових призначень також не потрібно, наполягають медики. У цій непростій ситуації пацієнтам варто зберігати тверезе і критичне мислення, уникати зайвих самопризначень та обстежень. Комунікацію із лікарем бажано вести без надмірної метушні та агресії. Нетермінові консультації щодо COVID-19 можна отримати на безкоштовній Гарячій лінії МОЗ - 0 800 60 20 19.

ковід.jpgФото: DW

Нагадаємо, станом на ранок 16 листопада в Одеській області лабораторно підтвердили 633 випадки коронавірусу. Тепер загальна кількість хворих у нашому регіоні збільшилась до 33 415.

Вийти в ефір
04.12