Останні новини

Черговий пшик чи прорив судової системи: незабаром Україна побачить “Суд у смартфоні”

Президент України Володимир Зеленський має намір впроваджувати в країні IT-технології у судовій системі

В кінці квітня Верховна Рада у першому читанні прийняла законопроєкт щодо впровадження "електронного суду". У законі прописано створення інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування. Вона забезпечить створення, збирання, зберігання, пошук, обробку і передачу матеріалів та інформації у кримінальних процесах.

Що ж таке Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система "Електронний суд" або, як її ще називають "Суд у смартфоні", розібрався Odesa Live.

Читайте також: “Судова реформа - одна з найбільших проблем України” - Зеленський

Суть ідеї

Суд у смартфоні

Фото: Рixabay

"Суд у смартфоні" - це перенесення всіх процесів діяльності суду в електронну форму. Йдеться і про документообіг, і про розгляд судових справ, і про складання оперативної і аналітичної звітності, наданні інформаційної допомоги суддям. Простіше кажучи - це діяльність суду у режимі реального часу. Прихильники проєкту стверджують, що є істотне підвищення прозорості його діяльності та спрощення процедур комунікації з судом, між громадянами, які є учасниками судових процесів, а також їх представниками.

Наприклад, "електронний суд" відкриває можливість у електронному вигляді надсилати сторонам судові виклики і повідомлення, процесуальні документи і рішення по справі. Ще одна функція - сторони зможуть дистанційно знайомитися з матеріалами судової справи, подавати клопотання, заяви, платити судові збори, отримувати матеріали та знайомитися з ними, подавати апеляційні, касаційні скарги тощо.

На те, що “Суд у смартфоні” допоможе боротися з корупцією, наголошує і представник президента у Конституційному Суді, нардеп Федір Веніславський.

“Суд у смартфоні” - це одна зі складових “держави у смартфоні”. У разі, коли йдеться про спрощення доступу до правосуддя, будь-яка особа, яка вважає, що його права порушуються, матиме можливість безперешкодно, відразу через смартфон, звернутися до суду. Але є важлива складова, про яку мало говорять. Це уникнення корупційних ризиків у спілкуванні з судом, коли людина спілкується дистанційно, то мінімізується фактор особистого контакту між зацікавленою стороною і співробітником суду, мінімізуються можливості для домовленостей. Наступний крок, коли ми впровадимо цю електронну інформаційно-комунікаційну систему, - можливість моніторити, на якій підставі громадянин, який скористався системою, потім фізично з'являється в суді”, - сказав він в ефірі телеканалу “Україна 24”.

На папері добре, а на практиці?

Суд у смартфоні

Фото: "Українська Бессарабія"

Платформа “Електронний суд” (ЕС) - підсистема Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - вже працює в Україні. Щоправда у тестовому режимі з 2018 року. В описі функціонала сказано, що платформа забезпечує обмін процесуальними документами між судами, органами системи правосуддя і учасниками судового процесу. За допомогою сервісу можна подавати позовні заяви, клопотання і т. д. в електронній формі.

Читайте також: Закони, які все псують - як влада вирішила зайнятися IT-індустрією і чим це загрожує

Після відправки користувач має можливість відстежувати рух і стан розгляду документа в суді. Інформація про доставку документа, його реєстрації і інші відомості направляється в електронний кабінет автора в автоматичному режимі. Там же учасник судового процесу може сплатити судовий збір та інші платежі, сформувати і надати електронне доручення іншій особі.

Чим же відрізняється електронний суд від “Суду у смартфоні”? Відносно цього питання влада відповідає обтічно, мовляв “Суд у смартфоні” модернізує наявну систему. Тобто, якщо концепція не зміниться, то все буде розроблятися на базі ЕС. Якщо ознайомитися з коментарями представників юриспруденції, стає очевидно, що ідея хороша, але реалізація - кульгає.

Як розповіла журналісту Odesa Live адвокатка Тетяна Іванова, ідея електронного судочинства непогана, але не доведена до розуму.

“Сама програма ще не вичищена і не працює, більше того, вона не для всіх видів судочинства. Цивільний та господарський процеси працюють більш-менш, а кримінальний практично не реалізований”, - зазначила адвокат.

Говорячи про переваги системи, Тетяна Іванова наголосила, що є ряд зручностей. Наприклад, можна подати документи у будь-який час, навіть коли вихідний день або канцелярія суду вже зачинена. Крім того, немає потреби роздруковувати велику купу паперів, як це відбувалося раніше. Існує можливість відправити документ до суду, а там зобов'язані відправити це сторонам. Але і тут не все гладко - нерідко буває, що та чи інша сторона не отримує певні матеріали, ухвали і так далі.

“Що стосується “Суду у смартфоні”, то я думаю, що і тут будуть проблеми. Ми тестували роботу дистанційно. Дуже зручна річ, адвокатам вона сподобалася. Але як з'ясувалося, досить велика частина судів не задовольняє клопотання адвокатів про розгляд справи у режимі відеоконференції. І поки у нас не можуть нормально обкатати роботу дистанційно, то розмовляти зараз про “Суді у смартфоні” занадто рано, - підкреслила Тетяна Іванова.

Також адвокатка не розуміє, яким чином новий проєкт допоможе боротися з корупцією.

“Від того, що ти прийшов до канцелярії і здав документи, або від того, що ти відправив їх у електронному вигляді, проводиш засідання на місці або онлайн - різниці для корупційної складової немає. Такі питання завжди вирішуються за закритими дверима, навіть якщо твоя справа ведеться в електронному суді”, - підсумувала адвокатка.

В ідеалі, “Суд у смартфоні” значно оптимізує роботу адвокатів, розвантажить суди і дозволить реалізувати всі ті принципи, яким повинна відповідати судова система. Однак як свідчить минулий досвід, створити ідею і реалізувати її - все ж таки дві великі різниці.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa LiveБекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!

Вийти в ефір
10.05