ЕКЗИТ-ПОЛИ
Геннадій Труханов
Геннадій Труханов
34,4 %
Микола Скорик
Микола Скорик
17,9 %
Олег Філімонов
Олег Філімонов
13,7 %
Петро Обухов
Петро Обухов
12,5 %
Сергій Ківалов
Сергій Ківалов
5,4 %
Євген Червоненко
Євген Червоненко
3,56 %
Сергій Калинчук
Сергій Калинчук
3,08 %
Едуард Гурвіц
Едуард Гурвіц
2,75 %
Олег Михайлик
Олег Михайлик
1,32 %
"Довіряй ділам"
23,77 %
"Опозиційна платформа - За життя"
22,38 %
"Слуга народу"
15,95 %
"Європейська солідарність"
12,72 %
"Українська морська партія Сергія Ківалова"
4,16 %
"Партія Шарія"
7,63 %
ВО
ВО "Батьківщина"
1,8 %
"Блок Едуарда Гурвіца"
1,56 %
"За майбутнє"
3,32 %
"Сила і честь"
2,09 %
Розподіл мандатів у міськраді Одеси (за даними екзит-полів)
18
17
12
10
6

Останні новини

Через вибори нового очільника САП можуть скасувати безвіз: як цього уникнути розібрався Odesa Live

Україні можуть скасувати безвізовий режим з країнами Європейського Союзу. Як зазначають офіційні представники ЄС це може статись через вибори нового голови Спеціалізованої Антикорупційної прокуратури. 

З’ясувати, що саме стало загрозою безвізу спробувала розібратися Odesa Live. 

Чому потрібен новий голова САП? 

21 серпня голова Спеціалізованої Антикорупційної прокуратури - Назар Холодницький на своїй Facebook сторінці розповів, що йде з посади глави відомства. Він подякував своєму колективу за відданість справі, а також переличів всі досягнення САП за роки його роботи. 

“Я дякую своєму колективу за відданість справі, чесніть та непідкупність – ми гідно виконуємо свою роботу. У діяльності САП були також злети та падіння, розчарування…це природній процес. Однак у найтяжчі періоди ми залишалися єдиною командою, тому я дякую кожному з Вас за підтримку”, - подякував колегам Холодницький. 

Після того, як діючий очільник САП подав заяву про звільнення, запускається процедура щоб обрати нового. Для цього треба створити комісію, яка проведе конкурс на зайняття адміністративних посад в САП. В комісію з 11 членів сімох призначає Рада, чотирьох - рада прокурорів.

Як обирали членів комісії від ВР?

3 вересня в Верховній раді відбулася перша спроба призначити членів комісії по відбору нового голови САП. Але за результатами депутатам завадило голосів, всього кандидатів підтримав 221 народний обранець, що згідно діючому законодавству - недостатньо. 

Як стверджує Центр Протидії корупції у жодного з запропонованих кандидатів немає достатнього досвіду в антикорупційній сфері, вони не мають бездоганної ділової репутації та високих професійних і моральних якостей, а також громадського авторитету.

Перед голосуванням 16 вересня посли країн G7, в своєму аккаунті Twitter нагадали Україні, що необхідно захищати незалежність антикорупційних органів і Нацбанку. А також заявили, що наша країна має не дати корупції знищити прогрес досягнутий реформами.

"Посли країн G7 вітали новини від представника МВФ в Україні. Посли підкреслили, що Україна повинна продемонструвати політичну волю для захисту незалежності НБУ і чесноти таких установ, як НАБУ, САП і ВАКС, щоб не дати корупції підірвати реформи, досягнуті на сьогодні", - йдеться в повідомленні.

Скріншот: Twitter G7AmbReformUA

В день голосування за кандидатів в стінах Верховної Ради із заявами виступили депутати Європарламенту. Зокрема, депутат від Європейської народної партії Міхаель Галер виразив занепокоєння тим, що можуть бути призначені недосвідчені кандидати, які не відповідають стандартам доброчесності. 

“Величезне занепокоєння сьогоднішнім голосуванням у ВР щодо недосвідчених кандидатів, яким бракує високої доброчесності, буде призначено головою відбіркової комісії САП. Ризик для фінансової підтримки МВФ та ЄС”, - зазначив у повідомленні євродепутат. 

Скріншот: Twitter Michael Gahler

Його коллега депутатка Європарламенту Віола фон Крамон-Таубадель заявила, що Україна ставить під загрозу безвізовий режим з ЄС і подальший транш в розмірі 1,5 млрд євро. На її думку уряд України спішно підштовхує кандидатів, які не мають досвіду і порядності, до вибору глави САП.  

Скріншот: Twitter Viola von Cramon

Того ж дня у Верховній Раді, не дивлячись на застереження європарламентарів, відбулося голосування на призначення членів комісії щодо вибору нового очільника САП. Голоси віддали: президентська партія “Слуга Народу” - 172 голоси, “ОПЗЖ” - 30 голосів, “Партія” За майбутнє” - 18 голосів, депутатська група “Довіра” - 11 голосів та позафракційні депутати віддали 8 голосів. 

Хто був обраний? 

Олена Бусол (висунута депутатською групою За майбутнє) - доктор юридичних наук, завкафедри спеціально-правових дисциплін в Таврійському наіцональном університеті ім. Вернадського. ЦПК вказує, що Бусол подавала свою кандидатуру на керівника АРМА і заступника директора ГБР, але не пройшла тестування;

Андрій Гуджал (ОТЗЖ) - керівний партнер адвокатського об'єднання "ГуДеГ". За даними ЦПК, звільнився з прокуратури перед її реформою в 2019 році. ЦПК стверджує, що у Гуджала є проблеми з декларацією, зокрема, можливе заниження вартості квартири;

Олексій Дрозд (Слуга народу) - доктор юридичних наук, начальник відділу докторантури і ад'юнктури Національної академії внутрішніх справ. ЦПК зазначає, що в його декларації може бути занижена вартість земельної ділянки і автомобіля;

Катерина Коваль (За майбутнє) - перший заступник голови Союзу юристів України. У 2011 році вказала в декларації 23 000 дол. доходу, при цьому в той же рік купила за 326 000 дол. позашляховик, зазначає ЦПК.

В'ячеслав Навроцький (Слуга народу) - доктор юридичних наук, професор кафедри теорії права та прав людини Українського католицького університету, професор кафедри кримінального права та кримінології Львівського університету внутрішніх справ, член-кореспондент Національної академії правових наук.

Богдан Романюк (Довіра) - кандидат юридичних наук, професор кафедри транспортного права і логістики Національного транспортного університету. ЦПК вважає, причиною відставки Романюка з посади керівника Львівської міліції могла бути причетність до побиття учасників масових акцій націоналістичних сил;

Євген Соболь (Слуга народу) - доктор юридичних наук, завкафедри державно-правових дисциплін та адміністративного права центральноукраїнського педагогічного університету ім. Винниченко. У 2019 придбав квартиру в районі, де ринкова вартість таких квартир становить близько $ 100 000, стверджує ЦПК.

Реакція міжнародних партнерів та Офісу Президента

Посольства США та ЄС в Україні в своїх аккаунтах в Twitter зазначили, що вони "взяли до відома" рішення ВР щодо комісії, а також призвали розпочати прозорий процес відбору кандидатів на посаду голови САП. 

Скріншот: Twitter U. S. Embassy Kyiv

“Комісія повинна розпочати прозорий процес, в основі якого - доброчесність та заслуги кандидатів. Від цього буде залежати наша подальша підтримка” - зазначено у повідомленні посольства ЄС 

Скріншот: EU in Ukraine

В пресслужбі Офісу Президента відповіли, що вони також “взяли до відома” рішення Верховної Ради, а також згадали, що НАБУ колись зафіксувало в аудіоформаті діяльність і висловлювання голови САП, які трактувалися як несумісні із займаною посадою.

“Змушені також нагадати, що першого керівника САП свого часу “спіймало” НАБУ, зафіксувавши в аудіоформаті таку його діяльність і висловлювання, що трактувалися як несумісні із займаною посадою. При цьому перший керівник САП пройшов через відповідні процедури конкурсного відбору на адміністративну посаду, що віталося тоді всіма спостерігачами. Але, як виявилося згодом, навіть жорсткий конкурсний відбір не гарантує автоматично посадової чистоти та незаангажованості”, - заявили в Офісі Президента.

Під час брифінгу в Івано-Франківській області Президент України Зеленський заявив, що він повністю підтримує позицію Західних партнерів, і вважає, що відбір має бути прозорим. 

"У нас нормальна комунікація з нашими західними партнерами. Я розумію, що мова йде про склад комісії Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Я уважно читав те, що заявили західні партнери, представники тих чи інших посольств в Україні. Вони сказали, що хочуть подивитися, щоб комісія дуже уважно працювала, прозоро працювала і прозоро відбирала майбутнього професійного керівника САП. Я повністю поділяю їх думки, повністю їх підтримую. Вважаю, що по-іншому і бути не може", - сказав голова держави в п'ятницю під час робочого візиту Івано- Франківської області.

Щодо чуток, по те що безвіз буде скасований, він звинуватив у всьому політичні сили, які підтримують, судячи зі сказаного, експрезидента України - Петра Порошенка. 

"Я знаю, хто поширює цю інформацію, мені відома ця політична партія, лідером якої є людина, яка до сих пір вважає, що він "монарх" України, "господар" України. Хоча у цієї людини було п'ять років, щоб показати і відбудувати Україна", - заявив Зеленський.

Чи скасують безвіз?

21 вересня в ефірі Odesa Live політолог Віталій Бала розповів, що вважає, що скасування безвізу не буде. Він думає  що можливе саме призупинення безвізового режиму, а щоб його уникнути він пропонує, переобрати комісію по відбору голови САП.

“Як на мене, для того щоб уникнути можливого призупинення безвізу, я не думаю, що буде скасування безвізу, але призупинення безвізу, потрібно просто переобрати тих сім кандидатів конкурсної комісії, яка буде обирати керівника Спеціалізованої Антикорупційної прокуратури. Тим більше, не хочу називати прізвищ, але там є люди, які не мають ні досвіду не репутації такої, щоб вони могли обирати, щоб їм довіряли. І це насправді мова іде також і про доброчесність деяких кандидатів. Це якраз з боку наших міжнародних партнерів була така заява”, - заявив Бала у прямому ефірі. 

Більше подробиць у нашому відео.

<iframe width="640" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/lD_Ard35iEE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Нагадаємо, 18 вересня, в Приморському райсуді Одеси мало відбутися слухання по справі активіста Сергія Стерненко. Його звинувачують у вбивстві. Але через неможлівість проведення відеоконференції та його зайнятість в університеті суд признал причини неявки поважними та відклав засідання

Вийти в ефір