Останні новини

Через суд та поліцію: як захистити свої права при звільненні

Через економічну кризу та коронавірус багато одеситів залишились, чи можуть залишитись, без роботи. За результатами опитування, проведеного соціологічною групою "Рейтинг", навесні цього року, у 60% українців - заощаджень вистачить тільки на місяць життя. Відповідно до даних опитування R & B Group, проведеного влітку цього року, у 48% містян - заощаджень вже немає зовсім, тому більшість українців бояться втратити роботу навіть більше, ніж захворіти.

Щоб дізнатися, як звичайний працівник може захистити свої права, у разі необґрунтованого звільнення, Odesa Live поспілкуввся з експертами та юристами.

"Вас звільнено", - під час кризи, для багатьох одеситів, ця фраза, навіть, страшніша, ніж - "залишимося друзями". Але, на відміну від розлучення з коханим чи коханою, у разі вашого звільнення, роботодавець має виконати деякі обов'язки. В Україні розірвати трудові відносини можна трьома шляхами:

  • з ініціативи роботодавця
  • з ініціативи працівника (за власним бажанням)
  • за згодою сторін

Якщо звільнення відбулось за ініціативою роботодавця, то вас зобов'язані повідомити за 2 тижні, також вам повинні виплатити компенсацію у розмірі двох окладів та виплатити відпускні та заробітну плату за відпрацьовані дні. Але щоб цього не робити, багато роботодавців йдуть на хитрощі та просять написати заяву на звільнення за власним бажанням. Якщо ви погодитеся, то роботодавець має виплатити вам лише заробітну плату за фактично відпрацьований час та компенсацію за всі невикористані дні відпустки. А ось вихідної допомоги, у випадку звільнення за власним бажанням — вам виплачувати не повинні. Саме тому, щоб заощадити, багато роботодавців пропонують звільнитись за власним бажанням. У випадку вашої незгоди на звільнення - роботодавець може погрожувати, що звільнить вас за порушення, але якщо підтвердження причини звільнення у роботодавця немає - то таке звільнення буде незаконним.

Відновився на роботі та стягнув компенсацію 

Андрія Іщенка звільнили у 2017 році, працював чоловік у Приватному Акціонерному Товаристві "Видавничий дім Одеса". Як пояснив Іщенко, його звільнення було незаконним.

"У компанії помер один працівник, який пропрацював 17 років. До нас звернулась вдова за матеріальною допомогою. В померлого за роки праці зібралось багато невикористаних відпусток і я вирішив їх виплатити його дружині. Адміністрація була проти таких витрат, через те, що я все одно виплатив, мене вирішено було звільнити", - пояснює Андрій.

Чоловік не здався та вирішив доказати свою правоту. Написав заяву до поліції за незаконне звільнення та подав позов до суду.

"Я з ними судився два роки, у 2019 - довів свою правоту, в районному та апеляційному суді. Суд арештував рахунки підприємства та мені виплатили 120 тисяч гривень і відновили на роботі за рішенням суду", - розповідає Іщенко.

Щоб легше було відстоювати свої права, Андрій радить на кожному підприємстві створювати профспілки.

"Для створення профспілки потрібно всього три людини, нехай спочатку вона буде невелика, але потім інші робітники також увійдуть до спілки, а разом надійніше відстоювати свої права", - розповідає Андрій.

Сам чоловік входить до ''Всеукраїнської незалежної профспілки захисту праці", саме ця організація допомагає працівнику виграти судові тяжби. Як пояснив Іщенко, профспілка працює по всій Україні та відстоює права працівників.

Як захистити свої права

Голова адвокатського об'єднання "Марков та партнери'' Олександр Марков пояснив, що звільнити вас можуть за декількох обставин: через скорочення, за порушення умов праці та за власним бажанням. У випадку, якщо вас звільнили за порушення, яких не було, чоловік радить звернутися до суду.

"Буде проведено розслідування, якщо суд не знайде доказів ваших порушень умов праці, то вам буде виплачена вся заробітна плата, за час судових тяжб, компенсація та суд має відновити вас на роботі. Частіше всього суди приймають сторону працівника, отже, не бійтесь відстоювати свої права", - пояснює адвокат.

У випадку звільнення через скорочення, роботодавець має виплати вам всю заробітну плату, компенсувати не витрачені відпустки та сплати ще два ваших оклади, або запропонувати вам аналогічну посаду, якщо цих умов роботодавець не виконав, адвокат радить теж звертатись до суду. У випадку, якщо вам пропонують написати заяву за власним бажанням, а звільнятись у вас бажання немає - звертайтеся до поліції та до суду.

"Необхідно писати заяву в поліцію за статтею 172 Кримінального кодексу України (грубе порушення законодавства про працю). Ця стаття передбачає покарання: штраф 34 000 - 51 000 грн, або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років", - пояснює адвокат.

Звернувшись до суду, Олександр Марком радить, весь час, поки тривають судові тяжби, ходити на роботу та фіксувати факт недопуску на працю на фото та відео.

"Роботодавець може схитрити та звільнити вас за прогули роботи, тому поки триває судовий процес на роботу варто ходити і збирати докази, що ви ходили, але вас не допускали", - пояснює Олександр.

Якщо ви офіційно не оформлені, але працювали, а вас звільнили не виплативши заробітну плату та компенсацію, тоді звертатись до Управління з питань праці та до поліції.

"При зверненні до управління з питань праці, вам треба бути зібрати докази, що ви дійсно працювали та вашого роботодавця буде оштрафовано, тому йому буде дешевше домовиться та виплатити вам компенсацію", - радить Марков.

У будь-якому випадку головне не боятись та відстоювати свої конституційні права!

Вийти в ефір
04.12