Останні новини

Будувалась під час чуми та пережила падіння бомби: історія та унікальність Одеської мерії - будівлі Старої біржі

Сама будівля існує майже 200 років.

Одеська мерія планує реставрувати будівлю Старої біржі. Тендер на 110 мільйонів гривень оголосило управління капітального будівництва, а сам аукціон мав відбутися 31 березня. Втім, торги не відбулися через скаргу однієї із компаній. Сама пам’ятка архітектури має неабияку історичну цінність для Одеси, оскільки в ній відбувалося безліч ключових подій. 

Історію та особливості будівлі Старої біржі розповідає Odesa Live. 

Читайте також: Сумна історія і невідоме майбутнє готелю “Одеса”

Зведення та комерційне минуле

Перші кроки до створення будівлі були зроблені ще 23 травня 1829 за проєктом італійського архітектора Франца Боффо. Роботи тривали до червня, поки в Одесі у зв'язку з епідемією чуми не оголосили карантин. Надалі процес почав затягуватися через постійне виправлення недоліків, тому дату завершення будівництва перенесли з 1834 року на 1837. З тих пір там почали проводитися торговельні операції за участі різних комерційних осіб з усього світу. 

Фото: oldodessaФото: oldodessa

Через 30 років виникла потреба у перебудові, оскільки зросло число торгів та розширилися кордони морського порту Одеси. Більш того, збільшення площі приміщення вимагало й багаторічне суміщення фракцій біржі з міським адміністративним центром. Тоді роботи з благоустрою відбулися під керівництвом Франца Моранді з 1871 по 1873. Фінансові операції тривали там аж до 1892-го, коли на вулиці Поліцеській, 17 (нині Пушкіна) не відкрили нову біржу. Після цього будівля перейшла у руки міській владі. 

Читайте також: Історія святкування Гуморини в Одесі

Під час Другої світової війни у приміщення влучила одна з німецьких бомб, що унеможливило виконання у ній адміністративних функцій. З 1946 по 1949 будівлю реконструювали з метою досягнення максимального числа робочих кімнат.

Фото: oldodessaФото: oldodessa

Архітектурні особливості

За проєктом Боффо Стара біржа була побудована з черепашника, мала форму літери “П” та два поверхи з цоколем. Спочатку головний фасад будівлі прикрашали два ряди колон, за якими розміщувався відкритий дворик, вимощений кам'яними плитами. Ризаліти і задній фасад прорізали величезні напівциркульні вікна.

Фото: oldodessaФото: oldodessa

Після перебудови у 73-ому біржа позбулася відкритого дворика: другий ряд колон замінили стіною, яка була прорізана вікнами та центральним входом, а внутрішній простір перетворили у Білий зал. Центр його підкреслював прямокутний периметр з шістнадцяти колон. 

Фото: oldodessaФото: oldodessa

З обох боків розташовані статуї покровителя торгівлі і красномовства - Меркурія та богині родючості й благоденства - Церери. Зверху будівлю прикрашає скульптурна композиція “День і ніч” - символ вічності і швидкоплинності часу.

Читайте також: Що потрібно знати про весняний призов 2021 року

Нинішній час

У 2020 році будівлю Старої біржі частково реставрували. Привели до ладу головний фасад та годинник на даху. Проте внутрішнє подвір'я залишається у незадовільному стані. Штукатурка обсипається, від деяких колон залишився лише остов, а дерев’яні балки на стелі згнивають. Фото: Odessa Life

Фото: Odessa Life

Як зазначалося раніше, мерія планувала провести аукціон та обрати підрядника, який би зробив капремонт будівлі, потре компанія ТОВ "Чхоллима" подала скаргу на дискримінаційні умови тендерної документації.

"Було встановлено ряд дискримінаційних вимог, які не дають нам змогу взяти участь у даній закупівлі та звужують коло потенційних учасників. Це призводить до неконкурентної боротьби та, у свою чергу, до не економного використання державного бюджету”, - зазначено у повідомленні.

Наразі очікується рішення відповідного органу влади. За попередньою інформацією аукціон має відбутися 6 квітня 2021 року.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!

Вийти в ефір
21.04