Останні новини

Батьки мільйонери та діти з квартирами: що таке декларації та як “хитрують” з ними в Одесі?

Розповідаємо про головні принципи укладання звітів.

Верховна Рада може посилити відповідальність за недостовірне декларування майна. Відповідний законопроєкт парламент розгляне на наступному тижні під час чергового пленарного засідання. Згідно з ним, порушників зможуть навіть саджати за ґрати. 

Як працюють декларації зараз і чому це важливо - розповідає Odesa Live.

Читайте також: Скільки заробили головні лікарі Одеси за рік пандемії

Хто і навіщо їх заповнює?

Загалом декларування потрібно державі, щоб отримувати податки з певних фізичних осіб. Втім, більшості українців, які проживають лише за рахунок зарплати це не стосується, адже за них всі необхідні виплати виконує роботодавець. Також звіти використовують антикорупційні агентства та ЗМІ, щоб контролювати прозорість прибутків та причетність людини до корупційних схем. 

Загалом, декларацію треба заповнювати, якщо особа: 

 • Є державним службовцем;
 • Бере участь у конкурсі на державну посаду;
 • Має своє підприємство, або веде бізнес;
 • Має земельну ділянку, з якої продає вирощену продукцію;
 • Продала цінні папери;
 • Отримала спадщину;
 • Отримує дохід від звичайних людей;
 • Є громадянином іншої держави та заробляє в Україні;
 • Займається професійною діяльністю, але при цьому не працює ні на одну компанію.

Декларації заповнюються раз у рік вже за готовим шаблоном. Потрібно тільки вказати всі необхідні дані та вже самому розрахувати скільки виплачувати державі. 

Фото: АрміяInformФото: АрміяInform

Також є і групи осіб, які можуть не подавати декларацію, серед них:

 • Неповнолітні та недієздатні - за них звіти складають опікуни;
 • Ті, хто проходять строкову службу;
 • Позбавлені волі або арештовані;
 • Люди, що знаходяться в полоні на території інших країн.

Читайте також: Що задекларували заступники Гриневецького

Чому і як “брешуть” у деклараціях?

Причини недостовірного звітування очевидні - це або бажання зекономити на податках, або спроба приховати “тіньовий” прибуток. 

Взагалі, найбільш поширена версія легалізації статків державними чиновниками і політиками в Україні – це запис майна на члена родини, який "займається бізнесом". Складається враження, що всі успішні бізнесмени в країні – родичі якихось політиків або держслужбовців. Схема багатофункціональна, так само, як і проведення транзакцій з кіпрськими офшорами та працює безвідмовно”, - зазначив політичний оглядач, журналіст Дмитро Тузов. 

Подібними хитрощами користується велика кількість держслужбовців. Яскравий приклад - одеський мер Геннадій Труханов. Якщо вірити його декларації за 2020 рік, то його матір мільйонерка, що володіє земельними ділянками, а доньки мають по квартирі та розкішний позашляховик. Окрім того, Катерина щедро подарувала батьку (який в місяць заробляв по 22 тисячі) 600 000 гривень. Звісно, що подібні дані викликають безліч питань, проте ухилятися від податків у такий спосіб набагато “безпечніше”, ніж просто ховати віллу у Межигір’ї. 

Фото: InstagramФото: Instagram

Як карають за недостовірні дані? 

Згідно з даними НАЗК, якщо особа навмисно ввела завідомо неправдиву інформацію у декларацію, то можливі заходи притягнення до відповідальності будуть залежати від суми недостовірних відомостей. 

Читайте також: Що вказали одеські чиновники у своїх деклараціях

 • Якщо різниця між правдивими та неправдивими даними на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - карається штрафом від 1 000 до 2 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 • Якщо недостовірні відомості відрізняються на суму від 500 до 4000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - це карається штрафом від 2 500 до 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років;
 • Якщо різниця на суму понад 4 000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - штраф від 3 000 до 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин.

Якщо ж Рада прийме законопроєкт Зеленського, то громадські роботи замінять на позбавлення або обмеження волі до 2 років без права займати державні посади. Тим не менш, чи зупинить це переписування майна на родичів - сказати поки не можна, адже подібна схема, формально, не є порушенням закону. Залишається лише очікувати рішення нардепів.

Нагадаємо: 

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok

Вийти в ефір
15.04