Останні новини

Анти-Валентин: чи є самотність проблемою і як до цього ставляться в Одесі

День самотності як протилежність Дню всіх закоханих

День святого Валентина закінчився, почався робочий тиждень. Свято для закоханих пройшло, а це означає, що настав час святкувати іншій категорії людей — одинакам. 

У цей день, 15 лютого, тим, чиє серце все ще не зайнято, випала можливість відзначити День самотності. Як він з'явився і чому самотність зараз в тренді — розбирався Odesa Live.

Читайте також: Відхід з Афганістану: як Одеса вшановує пам'ять загиблих у забутій війні

Історія свята

День самотності ще називають Днем святого Фаустина. Це досить молоде свято — його придумали тільки в 2002 році, в Італії. У цей день люди без пари виходять на вулиці, збираються в тавернах і весело проводять там час. В Італії навіть є своя асоціація під назвою "Життя поодинці", її члени і складають основну масу "одинаків", які святкують в цей день. Самотність явище досить популярне, тому з часом свято оцінили за межами Італії.

Але, якщо зануритися в історію, то можна пригадати, що раніше жили двоє братів: святий Фаустин і Йовіта. За легендами вони були покровителями італійського міста Брешія. Сама їх доля досить сумна: один брат був проповідником, інший — дияконом. У своїх проповідях вони розповідали про християнство, і несли Євангеліє в маси. В Італії, в другому столітті нашої ери, пропаганда християнства була поганою ідеєю. Ось чому римський імператор Адріан в якості покарання за поширення “єресі” наказав стратити Фаустина і Йовіта в рідному місті — це сталося якраз 15 лютого. Здавалося б, ніякого приводу для свята на вулиці розбитих сердець тут немає, якби не одне "але". Прийнято вважати, що сам Фаустин допомагав одиноким дівчатам з пошуком своїх суджених. Тому святий не прославляє самотність, а, скоріше, підносить любов як те, чого потрібно прагнути. Ось чому самотні люди сподіваються знайти свою другу половинку в цей день, щоб в наступний раз відсвяткувати вже 14 лютого.

faustin

Фото: Google

Як відзначати

Якихось вимог, яких слід дотримуватися, щоб відсвяткувати День самотності, немає. Можна зібратися з друзями, сходити в кіно/кафе або ж просто посидіти вдома. Загалом, робити все, що душа забажає.

Схильність до самотності

Якщо ж говорити про самотність, то для початку слід визначитися з самим поняттям цього слова. Адже можна бути самотнім серед інших людей, а можна почувати себе частиною соціуму, перебуваючи наодинці з собою. Під "самотністю" можна мати на увазі як відсутність романтичних відносин, так і відчуття якоїсь "відстороненості" або “ізоляції” від суспільства. У сучасному світі слово “самотність” має, скоріше, негативне значення, проте, чи дійсно воно таким є? 

"Люди все більше дистанціюються один від одного. Основну роль тут відіграє розвиток технологій, які в певній мірі усувають міжособистісну комунікацію. Самоізоляція й інші карантинні заходи, в яких ми живемо останній рік, лише сприяють цій тенденції. Зараз люди ставлять вище за все власні потреби: кар'єру, заробіток, саморозвиток і так далі. Для багатьох, в першу чергу, важливо реалізувати себе як особистість, а не знайти пару і завести сім'ю. Але не варто вважати подібні схильності чимось ненормальним. Все змінюється, і тенденції в суспільстві — не виняток", — Людмила Змієнко, психологиня.

одиночество

Фото: Pexels

І справді. Якщо враховувати реалії світу, в якому ми живемо, то рівень нашої "свободи" досить високий. У людей є можливість подорожувати практично по всьому світу, з закінченням індустріальної революції відпала необхідність працювати на заводах — тепер кожен може сам обирати, чим йому займатися. Наприклад, фріланс, який передбачає роботу на самого себе, робить людей більш самостійними. Те ж саме стосується і шлюбу — якщо раніше супутника життя за людину вибирали його батьки, то зараз він робить це сам. Тут, втім, постає питання: наскільки таку незалежність можна назвати позитивним аспектом? Дати на нього однозначну відповідь навряд чи вийде, адже ще з давніх часів філософи сперечаються щодо переваг і недоліків самотності.

Також настільки поширену тему не могли обійти стороною не тільки психологи або філософи, а й біхевіористи. Ось що пише з цього приводу відомий зоолог і біхевіорист Десмонд Морріс:

"Людина — суспільна тварина, здатна любити і потребувати того, щоб любили її. Нащадок мисливця з первісного племені потрапляє в гущу багатолюдного суспільства. Затиснутий з усіх боків, він, захищаючись, замикається в собі. Сховавшись в своєму емоційному притулку, він відсторонюється навіть від найближчих і найдорожчих йому людей і опиняється на самоті серед натовпу. Залишившись без емоційної підтримки, він перебуває у стресовому стані і намагається знайти кохання, звертаючись до замінників людей, які не ставлять запитань. Але любов — двосторонній процес, і замінники в повній мірі задовольнити його потреби не можуть. Не знайшовши об'єкт справжньої інтимної близькості, нехай навіть це була б одина-єдина людина, він страждає. Прагнучи захистити себе від невмотивованої агресії і зради, він може прийти в такий стан, що стане відкидати будь-які контакти. Це серйозна соціальна хвороба нашого часу, яку необхідно лікувати, поки не пізно. Якщо цю небезпеку не помічати і далі, вона, подібно отруйним хімічним речовинам, які містяться в продуктах харчування і накопичуються в організмі, буде зміцнюватися у свідомості наступних поколінь, і в якийсь момент цей процес стане незворотнім", — Десмонд Морріс, уривок із збірника "Гола мавпа".

десмонд моррис

Фото: Google

Самотність по-одеськи

Проблема відсутність партнера або друзів торкнулася і нашого міста. Хтось дивиться на таку ситуацію оптимістично, хтось навпаки. Самотність не оминула деяких одеситів, і ось що вони думають з цього приводу:

"Мені більше ніж комфортно, коли я один. У мене є час на роботу, на спортзал, на свої хобі. На себе, одним словом. У мене залишаються гроші на речі, які я хочу собі придбати. Залишалися б і на подорожі, але з цим поки важкувато ... А ось якби я перебував у відносинах, про все це можна було б забути. Ні вільного часу, ні грошей. Ні-чо-го. Та й відносини — це велика відповідальність, яку я на себе зараз брати не готовий і не хочу", — Олексій Мельников.

З іншого боку, багато хто бачить в самотності справжню проблему — лихо ХХІ століття.

"Іноді самотність тисне на мене всією своєю вагою. Нікому не можна виговоритися, не розповісти, як пройшов у тебе день або про те, що тебе хвилює. І я зараз говорю не тільки про відносини романтичного характеру, а й про дружбу. У мене таке відчуття, що люди ніби бояться зближуватися. Я десь читала, що чим більше людей живуть в одному місті, тим більш відчужено вони відчувають себе по відношенню один до одного. Схоже на правду. Хоча в той же час у мене є знайомі, які готові будувати відносини навіть з тими, кого насправді не люблять. Просто щоб не залишатися одним", — Олександра Затєєва.

Підсумки

Як завжди, у медалі є два різні боки. З одного ми маємо можливість для самореалізації, з іншого — в результаті це може зіграти з людьми злий жарт, адже, зазвичай, людині все ж таки потрібна людина. У будь-якому випадку, все залежить від вашого ставлення до самотності. Якщо для когось це означає важкий життєвий період, то для інших — спосіб пізнати себе.

Нагадаємо:

Головні новини міста коротко та зручно читайте в Telegram Odesa Live. Бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. А ще ми жартуємо та танцюємо в Tik Tok!