Останні новини

Агітатор в смартфоні: як соцмережі впливають на вибори та політичні уподобання

Як впливають соцмережі на політичне життя окремих країн та світу в цілому, розбирався Odesa Live

Соціальні мережі багато років тому стали невід'ємною частиною сучасного суспільства. Практично у кожного є як мінімум один акаунт у соціальних мережах і який-небудь месенджер. В останні кілька років вони стали інструментом, яким користуються в політиці.

Як впливають соцмережі на політичне життя окремих країн та світу в цілому, розбирався Odesa Live.

Від піару до інсайдерів

Політики звернули увагу на соцмережі досить давно і незабаром перетворили їх в піар-майданчики. Якщо говорити про український політикум, то це, в першу чергу, Facebook та Twitter. Тут чиновники різних рангів ведуть власні сторінки (або платять іншим, щоб їх вели) і розповідають про “перемоги” та “зради”. У першому випадку, це в основному піар, у другому: нападки на опонентів. Втім, це зрозуміли не тільки політики, так як соцмережі стали майданчиком для роботи різних блогерів.

Пізніше, революцію влаштували в месенджері Telegram. Анонімні політичні канали розповідають про те, що відбувається в кулуарах вищих ешелонів влади. Туди ж перемістилися блогери і політики, які почали вести свої іменні канали, видаючи інсайди та аналітику. І найголовніше, їх почали читати десятки тисяч людей.

Про те, наскільки це вигідно, зрозуміли і в регіонах: за півроку до місцевих виборах, тільки в Одесі з'явилося безліч анонімних політичних каналів, за якими стояли політики та бізнесмени. До того ж, канали стали прекрасним знаряддям в боротьбі з різними політиками: сливи незаконних схем та інсайди попсували репутацію багатьом людям.

За допомогою соціальних медіа і месенджерів стало можливим впливати на наші політичні погляди - більш того, на те, як ми мислимо про політику. Доля питань вищого політичного значення часто вирішується твітом або постом в Facebook.

Канал проти держави

Цікаве явище можна було спостерігати в Білорусії, де після президентських виборів спалахнули масові акції протесту. У опозиції не було сильного лідера, який міг би умовити людей виходити на вулицю - цю роль взяв на себе телеграм-канал Nexta.

Кілька місяців його адміністратори фактично керували протестним рухом в країні. Уряд навіть намагався блокувати інтернет, але безуспішно: Nexta завжди організовувала і спрямовувала білорусів. До слова, вони були близькі до того, щоб повалити Олександра Лукашенка, але народ відмовився переходити на радикальні методи боротьби.

Вибори в США

За океаном соцмережі також почали відігравати важливу роль в політиці. Особливо це проявилося під час президентських виборів в США.У Дональда Трампа завжди були непрості відносини з адміністрацією Facebook і Twitter, проте під час виборів, вони відкрито стали на бік його опонента Джо Байдена. Наприклад, блокували журналістські розслідування щодо сина Байдена, а під час підрахунків голосів - повідомлення про те, що вибори були сфальсифіковані. Також блокувалися сторінки товариств, які виступали за Трампа, а врешті-решт і сам президент став жертвою бана, причому, що в Facebook, що в Instagram .

Тобто, соцмережі стали важливим інструментів в руках демократичної партії. І можна з упевненістю заявити, що вони зіграли свою роль в перемозі Байдена.

Цифрова війна

Цього року США підготувала ініціативу “Чиста мережа”. Участь в ній передбачає, що весь мережевий трафік з автономних мереж 5G буде проходити тільки через обладнання, надане довіреними постачальниками - швидше за все, з США та афілійованими з ними компаніями. Тобто, якщо говорити коротко, Америка намагається витіснити Китай з світового ринку цифрових технологій на користь власних компаній, адже Huawei також встановлював своє обладнання в різних країнах для обслуговування 5G. 

В рамках цієї програми Трамп підписав два виконавчих укази про загрози від китайських соцмереж TikTok і WeChat, які, на думку уряду США, збирають дані про користувачів і передають їх китайському уряду.

Однак в роботі на спецслужби США можна звинуватити, наприклад, Apple, Google, Microsoft, Facebook, Amazon, Twitter. Про те , що Google тотально шпигує за користувачами через браузери і смартфони, писали в тому числі і американські ЗМІ. На Facebook у вересні подали в суд через стеження за користувачами через фронтальну камеру. Крім того, соцмережа збирає особисті дані - нібито, для використання їх для дослідження ринку, і відстежує практично всі маніпуляції користувача.