Останні новини

"Вічна пам'ять Героям!": в Одесі волонтери будують пам'ятник на честь загиблих моряків

В Одесі приступили до побудови Стели пам'яті загиблих моряків від російської агресії. Ініціаторами створення пам'ятника стали військові моряки, але через те що від держави грошей не дочекатись — звернулись за допомогою до волонтерів. Odesa Live розібрався, де та коли має з'явитись новий пам'ятник, скільки він коштуватиме та хто та як його будуватиме.

Давайте вже після виборів

Будується Стела пам'яті загиблих військових моряків на території військово-морської бази, в Практичної гавані Одеського порту. Присвячено пам'ятник військовим морякам, які не зрадили державу під час окупації Криму та поклали своє життя за Україну. Займе своє місця Стела поряд з Гетьманом Сагайдачним, вшанувати нашу історію вирішила громадська організація "Сагаріс", на прохання військових моряків.

"До нас звернувся заступник командира військової частини по морально-психологічному забезпеченню Андрій Урсул, який розробив цей проект. На жаль, крім нас увічнить пам'ять загиблих немає кому, державі це не треба", - розповідає голова ГО "Сагаріс" Володимир Нікітенко.

Як пояснює чоловік, звернулись до нього військові ще перед виборами, але через те, що голова ГО балотувався, прийнятись за побудову, організація вирішила вже після місцевих.

"Я не хотів, щоб дії нашої організації по встановленню Стели були сприйняті, як піар перед виборами, тому одразу пообіцяв допомогти тільки після місцевих. Я вважаю, що ця Стела повинна бути, ми маємо пам'ятати про людей, які вчинили подвиг та віддали саме дороге - своє життя, за нашу державу", - поділився Володимир.

За попередньою оцінкою, встановлення пам'ятки обійдеться у два с половиною мільйони гривень, але одесит сподівається зробити це дешевше та за допомогою волонтерів та бізнесу.

З миру по нитці

Спочатку військові звернулися в компанію, яка виготовляє пам'ятники, там нарахували, що встановлення Стели коштуватиме два з половиною мільйони гривень. Через те що держава таких коштів не надасть, військові звернулись до Володимира, активіст планує встановити Стелу трохи дешевше і вже приступив до діла.

"Ми вже підготували місце під фундамент, згодом почнемо підготовку підстави та установку металевого каркасу. Робити це будемо своїми силами, виготовляти каркас плануємо на місці, а устаткування візьмемо в оренду", - пояснює Никитенко.

До встановлення Стели організація планує залучати місцевих одеських фахівців та шукати спонсорів. Дещо вже є: щебінь організація "Сагаріс" закупила самостійно, її ж члени виступатимуть у якості робочої сили, арматуру представило товариства автодор міста Чорноморську, бетон обіцяє надати минулий заступник одеського міського голови Андрій Котляр, мармур погодилися дати бізнесмени з Житомира, а якір та ланцюги пообіцяли надати військові моряки. Як пояснює Володимир, спонсорів знайти було важко.

"Коли ми погодились на побудову Стели, я обійшов 18 місцевих бізнесменів та депутатів також звертався до громадських організацій. З 18 людей, 17 запитали, як я планую звітувати про витрачені кошти та тільки один запропонував допомогу", - жаліється Володимир.

Звітувати чоловік обіцяє хоч кожного дня, встановити Стелу організація планує до нового року, але це, якщо все буде добре, попереду ще належить багато праці та витрат.

Шукаємо фахівців

Спочатку волонтери мають підготувати каркас, зробити це організація планує за тиждень. Потім необхідно залити бетоном плиту та чекати мармур. Проблемою є двоє складних елементів: це сам пам'ятний знак у вигляді хреста та мармурова арка до якої буде підвішено морський дзвін.

"Ми вже накопичуємо певний волонтерський фонд, поки робимо це власними силами. Є елементи, що ми можемо зробити самі, а є де не обійдемося без фахівців, це написи імен загиблих, на плиті, хрест та арка", - пояснює Нікітенко.

Самі хлопці посильну їм частину роботи: установку плити, монтаж мармуру — виконають безкоштовно, але фахівцям треба платити. Зробити це організація сподівається за кошти меценатів.

Всі роботи будуть проходити у міру накопичення грошей, але сподіваються закінчити за два місяці.

Раніше на території військово-морської гавані була стіна, на котрій були написані від руки імена загиблих та їх світлини, цю пам'ятку створили сами військові моряки. Під час ремонту стіну було прибрано та наразі о товаришах по службі, які віддали свої життя за суверенність України — не нагадує нічого. На думку Никитенко, це демотивує військових.

"Ми встановлюємо цю стелу з метою підвищення морального духу моряків, що б бачили, що люди пам'ятають про їх подвиг. Моральний дух військових зараз падає, держава не цінує їх героїзм, тому ми хочемо показати, що люди цінують героїзм військових, а пам'ять про загиблих залишиться у серцях громадян назавжди", - розповідає голова ГО.

Скільки обійдуться всі роботи, наразі Володимир сказати не може, але сподівається, що знайдуться кошти на матеріал та послуги фахівців. Поки голова ГО Сагаріс планує закінчити роботи до нового року.

Нагадаємо, у Верховній раді України вже готують законопроєкт про легалізацію медичного канабісу. Документ регулюватиме питання застосування його при виробництві ліків.

Вийти в ефір
02.12