Останні новини

"Недостатньо заробляю", "занадто товста": звідки виникають комплекси, та як з ними жити

Кожен з нас, хоч інколи замислюється над своїми недоліками. "Занадто товста", "занадто худа", 'вже тридцять, а ще не має дітей", "занадто бідний", "не здатний отримувати свою родину", такі чи інші фрази чув, майже, кожен із нас, хтось не звертає увагу, а у когось залишається осад. З часом, відчуття власної не ідеальності може заважати влаштуватись на  роботу, влаштувати щасливе особисте життя чи займатись улюбленим видом спорту.  Щоб дізнатися звідки беруться комплекси та як з ними боротися, ми поспілкувалися з психологинею Оксаною Лищук, деталі в матеріалі Odesa Live.

photo_2020-11-12_16-11-51.jpg

Фото: Оксана Лищук

Кажуть, сам себе не полюбиш — ніхто тебе не полюбить, тільки ось часто прийняти себе такими, якими ми є, заважають комплекси. Комплекс породжує почуття сорому, він може стосуватися зовнішності, соціального походження, нестачі дотепності, швидкості, навичок, але в будь-якому випадку ми впевнені, що про нас погано подумають, засудять чи відштовхнуть, тому намагаємося приховати свою неідеальність. Комплексів в сучасному світі багато, наприклад комплекс неповноцінності, коли людина думає, що вона гірша у порівнянні з усіма іншими. Найпоширеніший вид цього комплексу у сучасних людей — це комплекс з приводу власної зовнішності. Також це може бути боязнь відповідальності, боязнь виразити свою думку, комплекс провини. Через комплекси ми робимо те що нам не хочеться, всього боїмось та живемо не своїм життям. На думку психологині більшість комплексів нам нав'язують батьки та суспільство ще в дитинстві.

Родом з дитинства

Поява комплексу завжди відбувається через процес травматизації. Найбільш беззахисна і схильна до травмування дитяча психіка, саме тому більшість комплексів у нас з дитинства.

"У щойно народженій дитині немає комплексів, це ідеальний чистий аркуш. Виростаючи дитина починає пізнавати світ і себе. Найперший доступний їц спосіб пізнання себе — це оцінка від близьких. Оскільки до певного часу батьки для дитини — незаперечний авторитет, то перші комплекси закладаються саме батьками", - пояснює психологиня.

Чим більш критично батьки ставляться до дитини, чим частіше його лають і вказують на недоліки, тим більше шанси на появу комплексів. Частенько батьки передають дитині у спадок свої комплекси, нав'язуючи своє відчуття. 

"Наступний спосіб пізнання себе, це порівняння. Дитина починає порівнювати себе з іншими людьми в досить ранньому віці, спочатку з батьками, потім з іншими дітьми у дворі або в садку, але особливо сильно порівняння впливає на формування картини свого "Я" в підлітковому віці. Для підлітків дуже важливо відчувати себе частиною групи, через те, що підлітковий вік — це один з основних етапів соціальної адаптації людини", - розповідає Оксана.

Порівнюючи себе з іншими, людина як би звіряється з деякою прийнятої в його соціальній групі нормою і будь-які невідповідності з цією нормою можуть стати причиною для формування комплексу. Таким чином основні, глибині комплекси зароджується в нас, ще в дитинстві. Але сформулювати комплекси та додати людям невпевненості в собі можна і в дорослому житті, це вже робить суспільство.

Чоловічі та жіночі

Є комплекси продиктовані та нав'язані суто тією соціальною групою, в якій існує володар комплексу, тобто комплекси, пов'язані з невідповідністю людини деяким визнаним цією групою на цей момент часу нормам, цінностям або традиціям. Одна і та ж особливість людини в різних соціальних групах може вважатися як недоліком, так і навпаки гідністю. Наприклад, якщо у нас, жінки прагнуть бути стрункими: морять себе голодом, займаються спортом, бігають з останніх сил, щоб схуднути, то в більшості африканських країн жінки будуть швидше комплексувати на тему своєї худоби, тому, що там в моді повнота.

"Є комплекси продиктовані, самою природою. Ні, вони теж пов'язані з громадським впливом, але базуються вони на прагненні людства вижити як вид. Це комплекси, що стосуються будь-яких фізичних вад і хвороб, комплекси, що стосуються сексуальної привабливості, комплекси, які стосуються неможливості виконати будь-яку свою біологічну роль, наприклад, виносити дитину", - пояснює психологиня.

Відповідно, жіночі та чоловічі комплекси будуть відрізнятися, через те, що соціальні вимоги до чоловіків і жінок в нашому суспільстві різні та й біологічні задачі теж відрізняються. Якщо жінка буде швидше турбуватись через невідповідність своєї зовнішності якимось канонам краси, тому що з кожного куточку, нині можна почути про те, як повинна виглядати жінка, то чоловікові в нашому суспільстві нав'язують, що для нього зовнішність не головне і він швидше схвилюється, якщо йому вказати, що він недостатньо розумний, сильний чи сміливий. Якщо жінка буде швидше переживати через те, що вона все ще не створила сім'ю, то чоловік з більшою часткою ймовірності буде комплексувати на тему неможливості забезпечити цю сім'ю достатньою мірою. Це, на думку психологині,  пов'язано з біологічною роллю, тому що в природі, зазвичай жіноча особина відповідальна за відтворення потомства, а чоловіча за те, щоб це потомство прогодувати та захистити. Але в суспільстві існує велика кількість жінок, котрі не прагнуть швидше народити, а більше задоволення отримують від праці, та чоловіків, котрі не турбуються через неспроможність заробити багату кількість коштів, або через невміння щось полагодити чи не стримувати сльози. Це люди які сформувалася свою картину світогляду не піддавшись впливу суспільству, усвідомлено підійшли до свого вибору, та побороли нав'язані суспільством комплекси та стереотипи.

photo_2020-11-12_16-11-51 (2).jpg

Фото: Оксана Лищук

Перший і найважливіший крок в боротьбі з комплексами — це усвідомлення його наявності. Далі важливо зрозуміти, чим спровоковане його поява, причому, чим більша глибина комплексу, тим складніше і болючіше буде докопатися до причини. "Найкраще тут заручитися допомогою психолога. Важливо не стільки позбутися комплексів, це майже і не можливо, бо вони є однією з важливих складових особистості, скільки взяти їх під свій контроль, навчитися жити з ними у світі", - пояснює психологиня.

Зазвичай комплекси асоціюються у нас з чимось негативним, вони завдають нам біль, вносять в наше життя дискомфорт, заважають почувати себе щасливими. Але, не все так погано, як здається, тому що крім цього комплекси можуть навпаки стати двигуном до поліпшення життя, вдосконалення себе, а також спровокувати зміни в ставленні до життя. Тому, якщо ви відчуваєте, що комплекси заважають вашому щасливому життю, то треба звертатись до психолога та за його допомогою навчитись боротись з ними, або навчитись сприймати комплекси, не як недоліки, а як свою унікальність та свій особистий двигун по сходах життя.

Нагадаємо:

Вийти в ефір
04.12