Останні новини

"Не садіть, бо всіх підірву!" - як працює служба судової охорони в Одесі

Судова охорона це нова правоохоронна служба про яку мало хто знає. Тільки у вересні цього року СО взяла під контроль останній судовий заклад в Одесі. Як працює судова охорона, що треба, щоб стати охоронцем? Що потрібно знати, щоб безперешкодно пройти до судової установи? З якими складнощами вже встигли зіштовхнутись судові охоронці за 10 місяців своєї роботи, читайте у матеріалі Odesa Live.

Хочеш стати охоронцем?

Судова охорона — новий орган з правоохоронними функціями, створений вищою радою правосуддя 4 квітня 2019 року. В Одесі судова охорона приступила до праці 2 грудня 2019 року, взявши під охорону п'ятий Одеський апеляційний суд. 21 вересня 2020 року служба судової охорони охопила вже всі суди в Одесі та приступила до роботи в останньому Київському райсуді.

Судова охорона ще росте та розвивається. Добір триває і наразі. Як повідомив нам заступник командира першого підрозділу служби судової охорони в Одеській області, Стець Андрій, працюють у службі судової охорони, як експоліцейські та військові, так й цивільні.

"Головне бажання працювати, іншому навчимо", - каже Стець.

Щоб потрапити на роботу до судової охорони, потрібно спочатку підготувати документи та подати заяву на сайт служби. Вам знадобиться: копія паспорту, копія документів про освіту, заповнена декларація, копія трудової книжки, медична довідка, довідка про несудимість. Після, вас чекає проходження психолога, нарколога, здача фізичних нормативів, співбесіда, на котрій перевіряють знання нормативно-правової бази та відкрита комісія. Під час праці освіта продовжується, з працівниками працюють фахівці, проводять тренінги та навчання. Співробітників готують до рішення стресових та конфліктних ситуацій шляхом спілкування та навчають надавати першу медичну допомогу.

Балончик у шухляду

Щоб потрапити до суду, з собою потрібно мати посвідчення особи. З метою безпеки вас перевіряють на наявність заборонених предметів. Якщо зібравшись до судової установи ви забули викласти газовий балончик чи ніж, до суду вас допустять, але попросять зброю залишити у сейфі. При виході з установи вам все буде повернуто. Щодо зовнішнього вигляду більшість судів вимагає діловий одяг, але як каже Андрій Стець, у кожній установі свої правила.

"В кожному суді є свої вимоги пропуску, рішення приймає головуючий суду. Якщо у нас виникають якісь запитання по зовнішньому вигляду, наприклад людина прийшла у пляжних шортах, ми викликаємо судового розпорядника та він вирішує, чи можливо допустити у такому вигляді до зали засідання" - пояснює заступник командира.

Але в будь-якому випадку "пляжний" чи спортивний стиль відвідувачам судового закладу, краще не одягати. "Це в першу чергу повага до оточуючих, судді не дозволяють собі зайти у залу без мантії, а ви у шортах та капцях, або взагалі голий" - каже охоронець. Були й такі випадки, коли людина у залі судового засідання сиділа з оголеним торсом. 

При карантині перевірка ускладнилась, наразі вас попросять одягнути маску та перевірять температуру. Якщо температура підвищена, судова охорона викликає поліцію та медиків, у залу засідання вас не допустять. Щодо маски, змусити її одягнути співробітник вас не зможе, але попередить, що без маски ви можете бути недопущенні до зали судового засідання, рішення приймає судовий розпорядник. "Зазвичай після діалогу, людина одягає маску, головне з людьми вірно розмовляти та пояснювати. Це безпека всіх, не одягаючи маску, ви наражаєте на небезпеку життя інших людей" - пояснює Андрій. Головне для служби охорони безпека всіх учасників процесу та співробітників.

Не садіть, бо всіх підірву

Не всі дні для служби охорони проходять спокійно, за 10 місяців вони вже встигли зіткнутися з захопленням заручників, спробою самогубства, не обійшлося і без бійок.

"Кожну ситуацію не змоделюєш, треба бути готовим до всього. Можна накачати груди м'язів, а при виникненні небезпечної ситуації лити сльози, а можна прийняти рішення, евакуювати людей, провести співбесіду, треба бути морально стійким та готовим до всього" - коментує свою роботу Стець.

28 лютого в Приморському суді, звинувачений у вбивстві захопив заручників погрожуючи підірвати гранату. Судовій охороні вдалось майже всіх евакуювати завдяки перемовинам, ще до приїзду поліції. Потім правоохоронці знешкодили злочинця, на щастя ніхто не постраждав. 31 липня  одеський блогер Стас Домбровський перерізав собі горло під час оголошення міри запобіжного заходу, співробітники судової охорони надали першу медичну допомогу та викликали швидку. З блогером наразі все добре.

Судова охорона, це нова служба створена не на базі старих служб, а з нуля, з використанням досвіду Канади. Вона спрямована на поширення довіри громадян до судових установ. Охоронці відходять від старих стереотипів праці, а головною зброєю є діалог. Як каже заступник командира першого підрозділу "служба ще нова, та незаплямована". Ще ніхто з судових охоронців не встиг попастися на корупції чи перевищенні службових повноважень. Сподіваємося так буде і надалі.

Нагадаємо, у порту Південний в Одеській області, 22 вересня, буксир врізався у газовоз, який перевозив 15 тисяч тонн аміаку. Це сталося, коли судно відшвартовувало газовоз GAZ SERENITY.

Вийти в ефір