ЕКЗИТ-ПОЛИ
Геннадій Труханов
Геннадій Труханов
34,4 %
Микола Скорик
Микола Скорик
17,9 %
Олег Філімонов
Олег Філімонов
13,7 %
Петро Обухов
Петро Обухов
12,5 %
Сергій Ківалов
Сергій Ківалов
5,4 %
Євген Червоненко
Євген Червоненко
3,56 %
Сергій Калинчук
Сергій Калинчук
3,08 %
Едуард Гурвіц
Едуард Гурвіц
2,75 %
Олег Михайлик
Олег Михайлик
1,32 %
"Довіряй ділам"
23,77 %
"Опозиційна платформа - За життя"
22,38 %
"Слуга народу"
15,95 %
"Європейська солідарність"
12,72 %
"Українська морська партія Сергія Ківалова"
4,16 %
"Партія Шарія"
7,63 %
ВО
ВО "Батьківщина"
1,8 %
"Блок Едуарда Гурвіца"
1,56 %
"За майбутнє"
3,32 %
"Сила і честь"
2,09 %
Розподіл мандатів у міськраді Одеси (за даними екзит-полів)
18
17
12
10
6

Останні новини

"Їх б'ють, щоб просили жалібніше": яке воно, дитяче жебрацтво на вулицях Одеси

В Одесі всі вже звикли до жебраків, особливо вони активізуються влітку. Але одна справа, коли це роблять дорослі за власним бажанням, а зовсім інша - коли жебракують діти. 

Чи допомагаєте ви дитині, даючи їй кошти? Чи навпаки продовжуєте її долю та життя на вулиці? Чому це відбувається та що робити коли побачили дитину з простягнутою рукою читайте у матеріалі Odesa Live.

Дитяче рабство

Жебрацтво - це бізнес. Є кримінальні елементи, котрі заробляють на цьому кошти. Дітей змушують просити, іноді навіть б'ють, щоб просили краще та більше. Жебракувати на вулиці законодавчо не заборонено, але залучення до цього дітей, є кримінальним злочином, це експлуатація. Тому боротися з цим можна і потрібно. 

В жебрацтво втягнуто багато малечі, вони позбавлені дитинства, радощів, піддаються тортурам, змушені працювати. Волонтерка Зоя Мельник вважає це рабством. Жінка довгий час працювала у поліції та допомогла таким дітям. Наразі дівчина вже не працює, але долею дітей переймається і надалі. 

На думку волонтерки, даючи дитині кошти, ти просто продовжуєш її життя на вулиці.

"Це не турбота, не добро, не любов та не благодійність, а заохочення злочинного бізнесу експлуатації дітей", - каже Зоя. 

Як вважає активістка, дитяче жебрацтво існує тому, що немає розуміння проблеми ні у суспільстві, ні у поліції. Люди починають жаліти, давати кошти, щиро думаючи, що вони допомагають. Поліція доки теж слабо працює в цьому плані. Але на те є причини: на практиці відразу притягнути до відповідальності за експлуатацію не можна, потрібно скласти три протоколи, задокументувати, лише потім відкривають провадження, але й тут закон часто стає на бік батьків.

"Є багато випадків, коли матері експлуатують своїх дітей, змушують жебракувати роками, а дітей не відбирають. З часом ці діти починають вживати наркотики, займаються крадіжкою, грабунком, проституцією. Вони не бачать іншого життя, нічого не вміють та йдуть шляхом своїх батьків", - пояснює Мельник. 

Такими сім'ями повинна займатися служба з прав дітей, їх потрібно соціалізувати чи позбавляти батьків прав, а дитину влаштовувати до дитячих будинків або до прийомних батьків. Вилучені діти, потрапляючи до нових сімей, часто потребують лікування та реабілітації. Їх змушують працювати і в спеку, і в холод, тримають голодними та карають. Коли жебракує доросла людина це її власний вибір, дітей же просити кошти змушують. Експлуатація - це злочин і реагувати на це потрібно відповідно, не заохочувати злочинців, даючи кошти, а викликати поліцію.

Тільки грошима

В Одесі багато благодійних організацій, що допомагають соціально незахищеним містянам, у тому числі жебракам. Одна з таких організацій - "Клуб православне покоління". Голова клубу Тамерлан Баннура допомагає людям з важкими життєвими обставинами вже майже 10 років.

Тамерлан годує безхатченків, влаштовує їх у лікарні, допомагає їжею, одягом, підручниками та всім необхідним. Деякі сім'ї організація опікує уже понад п'ять років.

"Коли я бачу на вулиці дитину, яка жебракує, то завжди пропоную батькам допомогу: харчові продукти, канцтовари, одяг. Іноді батьки погоджуються і я допомагаю родинам на постійній основі. Деякі потім зникають, а є сім'ї, котрих я забезпечую всім необхідним декілька років. Мета не покарати батьків, а допомогти, щоб дитина не жебракувала, змінити її життя на краще, а батьки, щоб взяли себе в руки", - розповідає волонтер. 

Але далеко не всі погоджуються на допомогу і припиняють експлуатувати дитину. "Буває пропонуючи допомогу, ти чуєш, що не треба, у сім'ї все є, а жебракування, то просто спосіб життя. Тоді я звертаюсь до поліції, ті дивляться дані, чи було жебракування раніше та складають акт", - пояснює Тамерлан. 

Багато правоохоронців знають волонтерів та часто самі поліцейські розповідають жебракам про благодійників та пропонують їх допомогу. Але більшість від одягу та їжі відмовляються, їм потрібні кошти. Іноді експлуатують і чужих дітей. Частіше це роблять представники ромської національності, у поліції розповідають, що це дитина знайомих, сусідів чи родичів. 

За роки волонтерства Тамерлан навіть був свідком побиття дітей, однак жаліються та розповідають малюки про це рідко. Зазвичай просто плачуть.

Чекаємо

Причини жебрацтва зазвичай соціально економічні, люди доведені до крайнощів, та бідності. Але експлуатація дітей та примусове жебракування має бути покаране. Як насправді це відбувається пояснив нам старший інспектор з особливих доручень відділу ювенальної превенції ГУНП в Одеській області Дмитро Ревун.

На думку Дмитра, ця проблема слабо врегульована на законодавчому рівні. Хоч у нас існує цивільно-правова, адміністративна та кримінальна відповідальність, але вона дуже м'яка. Трудова експлуатація - це болюче питання для дитячої психіки. Для того, щоб людина понесла за це відповідальність, наш законодавець передбачив таке поняття, як системна відповідальність.

"У разі системності буде кримінальна відповідальність. За цією логікою, ми повинні чекати системності. Чекати повторення травматизації психіки дітей. А адміністративні штрафи взагалі смішні. Для тих хто експлуатує дитину, це година його праці", - пояснює Дмитро.

Потрібно врегулювати законодавство, посилювати покарання та вдосконалювати механізм вилучення дитини. З 2015 року у поліції можливості вилучення дитини немає. Раніше в разі експлуатації, життю та здоров'ю дитини правоохоронці могли її вилучити, наразі цю норму виключено.

"Зараз дитину "екстрено" вилучають, екстрено кажу в лапках, тому, що ні про яку екстреність мова не йде. Рішення про вилучення виноситься органом опіки та піклування. Засідає цей орган довго. Треба зібрати велику кількість матеріалів, а вихідними взагалі не працює. Хоча найбільша експлуатація дітей відбувається саме по вихідних. Процес настільки бюрократичний, що неефективний", - розповідає Ревун.

Тому в основному, якщо дітей вилучають, то робить це служба у справах дітей та ювенальний відділ. Для того, щоб все працювало, потрібно змінювати ряд законодавств: починаючи від постанови Кабінету міністрів, закінчуючи Сімейним кодексом та цілою низкою законів.

Вийти в ефір