Останні новини

"Єдине, чого не вистачає - власної домівки": переселенці в Одесі роками чекають на власне житло

В Одесі проживає понад 20 000 переселенців з окупованих територій, більшість з них покинули власні домівки, взявши з собою лише саме необхідне. Хтось з переселенців проживає на орендованих квартирах, хтось у тимчасово наданих притулках, але мрія у всіх одна — це власна домівка. Але, на жаль, ця мрія лишається мрією, переселенці, які мали власне житло на окупованій території України — не можуть його продати, а житлові програми працюють повільно та можуть зникнути зовсім.

Як так сталось розбирався Odesa Live.

Ще б домівку

Сергій Хвильовий — переселенець з Донецька. З 2014 по 2016 Сергій воював у рядах добровольців за свою країну. Наразі чоловік працює в Одесі будівельником, вже одружився та має дитину.

"Не дивлячись на те, що ми пережили, наразі в мене все добре, є кохана дружина, син та робота. Єдине, чого не вистачає для щастя, це власної домівки", - жаліється чоловік.

 На окупованій території в Сергія залишилась домівка, але поїхати туди та її продати, він не може.

"В Донецьку в мене залишилась своя квартира, якби я міг її продати, був би якийсь старт для придбання власного житла в Одесі. Раніше я про це не думав, спочатку вірив, що відвоюємо свою землю та я зможу повернутись додому, потім закохався, одружився. Потім народилась дитина, шукав ще підробіток, щоб забезпечити родину, у цьому році замислився про власне житло, бо час йде, жінка вагітна другим, а ми все живемо в орендованій однокімнатній квартирі. Вирішив продати свою квартиру у Донецьку, але як виявилося, це майже не можливо", - жаліється Сергій.

Річ у тому, що виїхати туди та продати свою квартиру — чоловік не може, він воював за Україну, тому навряд чи повернеться з окупованої території живим. Раніше можна було оформити договір в Україні, та продати своє житло тут, але наразі і це неможливо.

Про своє житло можна забути

За консультацією, як продати своє житло на окупованій території, ми звернулися до адвоката Олександра Яковенко.

"Людина може оформити угоду на підконтрольній території точно так же, як і при продажу будь-якого іншого житла, для цього покупцю треба буде приїхати на підконтрольну територію. Однак гарантії виконання цієї угоди на непідконтрольну території України дати неможливо. Що стосується проведення операції на непідконтрольній території, вони будуть не дійсні, оскільки будуть проведені не в рамках українського законодавства", - пояснює адвокат.

На перший погляд, проблем з продажами житла на окупованій території в українців виникнути немає, тому що українське законодавство дозволяє проводити подібні операції, але оскільки окупаційні адміністрації в Донецькій області з 4 травня 2020 року перестали визнавати документи, які видали українські нотаріуси, то навряд чи знайдеться покупець, який придбав житло, яке потім не зможе легалізувати. Окупаційні адміністрації на непідконтрольних територіях Донецької області вирішили не визнавати довіреності на нерухоме майно, видані нотаріусами не тільки України, а навіть Російської Федерації або Молдови. Котируються тепер тільки папери, завірені місцевими "нотаріусами" і лише російською мовою.

Бюджету на всіх не вистачить

Начальник Відділу в Одеській області Міністерства у справах ветеранів України Микола Сторожук порадив для отримання свого житла  звернутися до відповідного комітету районної, міської або сільської ради.

"В Україні є програми для отримання житла учасникам бойових дій, які потребують житла або поліпшення житлових умов, для цього варто звернутись до міської ради, зібрати необхідні документи та подати до відділення, яке здійснює зарахування на квартирний облік", - порадив Сторожук.

Правда відмітив, що знаходитись в таких чергах можна роками, бюджету для виконання потреб всіх не вистачає. Якщо переселенець не учасник бойових дій, Микола порадив звернутися за допомогою держави по програмі "Доступне житло".

Так що робити переселенцю в якого своє житло є, але на окупованій території, на яку поїхати, щоб продати своє житло — немає можливості?

Варіант перший, це запрошувати покупцю провести угоду на підконтрольній Україні території. Наше законодавство такий варіант дій дозволяє, але на окупованій території, документи завірені в Україні не приймають, тому навряд чи знайдеться покупець згодний на такі вимоги.

Варіант другий — стати в чергу, на отримання допомоги від держави на житло. Але в проекті Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", який був прийнятий у першому читанні 5 листопада, відсутнє фінансування двох найвагоміших програм забезпечення житлом ВПО, а саме — програми ''Доступне житло" та програми пільгового кредитування учасників АТО та ВПО. Сподіваємося, що проект бюджету буде переглянуто, але поки висновки сумні - єдиний варіант отримати житло переселенцям, це заробити на нього самостійно. Ще б дозволяли це зробити заробітні плати, які поки дуже низькі.

Вийти в ефір
24.11