Останні новини

"Чистить "карму" та оновлює клітини": чому одеські лікарі радять донорство

Мало хто знає, але донорство корисно не лише для "карми", а й для здоров'я. Регулярна здача крові, знижує ризик інсульту, інфаркту, тромбозу та готує організм до стресу.

Що ще ви отримаєте ставши донором? Що допомогло станції крові пройти карантин? Та що мотивує людей на донорство читайте у матеріалі Odesa Live.

Кожної хвилини в Україні хтось потребує крові, донорство вже врятувало багато життів. У чому саме користь донорства розповіла нам завідувачка відділом комплектації донорів Одеської обласної станції переливання крові, Марина Ткаченко. 

"Люди, котрі приходять, отримують комплексний міні огляд. Це аналізи на Гепатит B, Гепатит C, сифіліс та ВІЛ. Також ми перевіряємо рівень гемоглобіну, робимо печінкові проби, перевіряємо загальний рівень білка, донорів оглядає терапевт", - розповідає Марина. 

Завдяки цьому будь-яке захворювання можливо виявити на ранній стадії, більш того, станція крові сама надає направлення на лікування. Ще одна перевага донорства - зниження рівня холестерину. Що своєю чергою зменшує ризик інфаркту, інсульту та зменшує ризики хвороби серця на 88%. Міф, що регулярна здача крові омолоджує — не міф, вважає лікарка. Щоразу, коли ми втрачаємо кров, мозок розпочинає виробляти нові клітини, таким чином, кров таки омолоджується. Ще донорство, це тренінг до стресових обставин, людина котра все життя здає кров, у випадку різкої її втрати, потребує менше часу на оновлення.

Як пережили карантин 

В соціальних мережах багато писали, що під час карантину, обласна станція потерпала від нестачі крові, але насправді, то не так. Одеський регіон пройшов час жорстоких обмежень рівно. У порівнянні з минулим роком, навіть краще на 4%, все завдяки чуйності одеситів та завчасному підготуванню.

"Ще до оголошення карантину ми отримали рекомендації від світової служби крові, як підготуватися до пандемії. Її розмежували на два етапи. Перший, коли хворіють одиниці та можливо простежити захворювання. Другий, коли випадки збільшуються. У листі рекомендували у першому періоді набрати, якомога більше донацій, щоб пережити етап", - розповіла Марія.

Після отримання листа, станція крові звернулась по допомогу. На прохання здати кров відразу відгукнулися: СБУ, морські піхотинці, національна гвардія, співробітники портів та інші. Таким чином карантин вдалось пройти рівно. Як розповіла Марина Ткаченко, коронавірус через кров не передається, але запобіжні заходи станція крові вживає. З будь-якими симптомами ГРВІ донорство не приймається, а у випадку виявлення вірусу після здачі крові, донор повинен попередити станцію для прийняття необхідних заходів.

Як здавати кров та хто її здає

В середньому в Одеському регіоні близько 30 тисяч донорів, станцію переливання крові відвідує 10 тисяч людей на рік. Але поки цього недостатньо. За рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, кількість донацій крові на тисячу населення повинна становити 30-33 донації, а в Україні доки складає 12-15 донацій на тисячу населення. В одеському регіоні 12, а в самій Одесі 18, але цього все одно не вистачає. Більшість людей, що здають кров вперше, не знають, як правильно підготуватися до донорства, тому після здачі крові можуть почувати себе погано. Думка, що не можна їсти перед донорством помилкова. Снідати потрібно, але це має бути не жирне та не смажене, яйця та молоко теж не можна. А ось хлібці, печиво та каші з медом чи цукром можна. Після здачі крові теж варто випити чаю, з'їсти чогось солоденького та відпочити. 

Окрім крові донори здають тромбоцити та плазму. Тромбоцит здається під якусь окрему людину. Зазвичай такої послуги потребують онкохворі, під час терапії. Як розповідає Марина, скоро станція розпочне збирати й антитіла від COVID-19.

"Міністр охорони здоров'я Максим Степанов підписав наказ, що служба крові буде тестувати на антитіла. Думаю через місяць розпочнемо і будемо збирати плазму", - розповідає лікарка Марина Ткаченко.

Через два дні вихідних, які надаються після здачі крові, активну участь у донорстві приймають не лише держслужбовці, а й студенти. Останнім часом до ідеї донорства також долучилось багато волонтерів.

Одна здача крові може врятувати три життя та оновити ваш організм. У популяризації донорства бeруть участь не лише медичні працівники, а й волонтери та громадянські організації. Організація "Moto Health" проводить раз на два місяці "День донора".

"Ми допомагаємо двоколісним при ДТП, це виїзд на місце, допомога при лікуванні, реабілітації та кров на операцію. Дні донора також проводимо, щоб поповнювати банк крові. У останній акції взяло участь близько 50 осіб", - розповів глава організації Андрій Петренко.

Сподіваємося у цій шляхетній справі з кожним днем прийматиме участь все більше осіб та ми наздоженемо рекомендації ВООЗ.

Теги:
Вийти в ефір