Останні новини

30% немає: скільки насправді будуть платити українці після зниження тарифів на газ

Що не так з пониженням тарифів, розбирався Odesa Live

Вчора, 13 січня, прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів про введення держрегулювання ціни на газ, а Офіс Президента повідомив про зниження вартості блакитного палива на 30%. Втім, суспільство відреагувало на цю інформацію неоднозначно.

Що не так з пониженням тарифів, розбирався Odesa Live.

30% не для всіх

До кінця опалювального сезону Кабмін зафіксував ціну на газ на рівні 6,99 грн за кубометр, що і так є нижнім порогом вартості на українському ринку (у ТОВ "Газ АП"). В цілому зараз ціни коливаються у різних постачальників в межах від 6,990 до 10,800 грн. При тому, що у НАК "Нафтогазу" вони становлять 7,22 грн. Тобто, для багатьох споживачів немає й мови про знижку в 30%.

Втім, в цьому плані можуть порадіти одесити: для них знижка дійсно склала 30%: з 9,85 грн до 6,99 грн за кубометр (у ТОВ "Одесагаз-постачання"). Однак нові ціни стартують тільки в лютому, а тому в січні все одно доведеться платити за старою вартістю. Крім того, 6,99 грн це більше, ніж в грудні, коли кубометр коштував 6,33 грн.

Варто зазначити, що знизилася ціна на сам газ, але про абонплату або доставку блакитного палива не йдеться. Хоча якщо говорити саме про розподіл газу, то тарифи на цю послугу були також збільшені.

Іншу комуналку не чіпали

Як відомо, в Офісі Президента вирішили переглянути тарифи після мітингів, які прокотилися по містах країни, в тому числі Одесі та Ізмаїлі. Українці вимагали не тільки знизити ціну на газ, але і повернути пільгові тарифи на електроенергію. Раніше перші 100 кВт-год на місяць розраховувалися по 90 копійок, а далі - по 1,68 грн за кВт-год. Після скасування пільгового тарифу, населення змушене платити вже з самого початку по 1,68 грн, що боляче вдарить по гаманцях українців. Проте, ні Офіс Президента, ні Кабмін, цього питання не торкнулися.

План Вітренка провалився

Т.в.о міністра енергетики Юрій Вітренко говорив про плани встановити ціну на рівні 5,35 - що на 44% нижче середньої січневої вартості, але на таку щедрість в Києві вирішили не йти.

Можливо, на Банковій побоювалися розлютити МВФ. Справа в тому, що в червні 2020 року Кабмін скасував знижку "постачальника зі спеціальними зобов'язаннями" - ПСЗ і відпустив ціни у вільне ринкове плавання, після чого вартість газу в серпні злетіла з 2,88 грн до 4,5 грн. Дане рішення було ключовою умовою у меморандумі між Україною і Міжнародним валютним фондом.

Втім, навіть якщо взяти до уваги пропозицію Вітренка, то навряд чи це докорінно врятувало б ситуацію. Адже вже навесні вартість газу повернеться в ринкове русло і знову без фіксації, що має на увазі чергове подорожчання блакитного палива.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський підписав закон, згідно з яким вікове обмеження в 65 років для працівників державної служби скасовується. Тепер службовці зможуть працювати до 70 років.