ЕКЗИТ-ПОЛИ
Геннадій Труханов
Геннадій Труханов
34,4 %
Микола Скорик
Микола Скорик
17,9 %
Олег Філімонов
Олег Філімонов
13,7 %
Петро Обухов
Петро Обухов
12,5 %
Сергій Ківалов
Сергій Ківалов
5,4 %
Євген Червоненко
Євген Червоненко
3,56 %
Сергій Калинчук
Сергій Калинчук
3,08 %
Едуард Гурвіц
Едуард Гурвіц
2,75 %
Олег Михайлик
Олег Михайлик
1,32 %
"Довіряй ділам"
23,77 %
"Опозиційна платформа - За життя"
22,38 %
"Слуга народу"
15,95 %
"Європейська солідарність"
12,72 %
"Українська морська партія Сергія Ківалова"
4,16 %
"Партія Шарія"
7,63 %
ВО
ВО "Батьківщина"
1,8 %
"Блок Едуарда Гурвіца"
1,56 %
"За майбутнє"
3,32 %
"Сила і честь"
2,09 %
Розподіл мандатів у міськраді Одеси (за даними екзит-полів)
18
17
12
10
6

Останні новини

“Мій дім - вулиця”: як виживають безхатченки в Одесі

Ми їх не помічаємо, переступаємо, іноді жаліємо, та даємо трохи грошей, але ніколи не намагаємось зрозуміти їх проблеми. Безхатченки, хто вони? Чому лишились своєї домівки? Чому обрали шлях життя на вулиці? Як до них ставляться оточуючі? З яким обманом стискаються люди, з котрих, здавалось би нема чого брати, читайте у матеріалі Odesa Live.

В кожного безхатченка свої проблеми, та своя історія. Хтось сам винен у своєму горі, а комусь просто не пощастило і тепер самостійно вибратись з біди він не може. Існує безліч волонтерів, притулків, соціальних служб, але як кажуть самі безхатченки — вони не допомагають. Люди часто сприймають їх з агресією, а деякі ще примудряються на них заробити, та використати. Чому вони стали безхатченками?

Люди, що живуть на вулиці

Олександру 33 роки, народився у Дніпрі у дитячому будинку. Як розповідає хлопець в 16 років, коли його вигнали з дитячого будинку, він переїхав до Одеси, працював барменом, потім пішов до армії. Згодом знову повернувся до Одеси та працював. Потім з Сашком трапилось лихо, хлопця побили та пограбували, забравши навіть документи.

"Я звертався до поліції, але нічого не знайшли. Щоб зробити нові документи, треба їхати за містом прописки, а коштів немає. За допомогою я звертався до всіх, але мене лише жбурляють" - жаліється хлопець.

Наразі він живе на вулиці, та жебрує. В'ячеславу 48, він теж жебрак. В чоловіка є рідня, в Одесі живе брат, але сам він живе на вулиці. 

"Кожна лавочка в Одесі мій дім, коли холодно спимо по під'їздах та переходах, їмо що дадуть" - розповідає В'ячеслав. 

Додому він повернутись не може, через складні стосунки з братом та його дружиною. Як пояснює чоловік іноді він підпрацьовує, але часто кошти не платять, як кажуть в Одесі "кидають".

Івану 50, він теж живе на вулиці. Як розповідає чоловік сам він з Біляївського району, там в нього є сарай. До Одеси приїхав підробити, працював вантажником, але травмував собі ноги та став не потрібен роботодавцю. Коштів на лікування у чоловіка не було, тому пішов побиратись. 

"Я повзав, збирав пляшки, жебрував, щоб якось вижити" - розповідає Іван.

 Чоловік збирається одужати та повернутися до праці. Життя безхатченки його не влаштовує.

Проблеми

Як розповідають безхатченки головною іх проблемою є відсутність прав. Коли вони намагаються влаштуватись кудись на працю, зазвичай їх використовують, як безкоштовну робочу силу. Коштів або взагалі не дають, або дають не стільки, скільки було обіцяно. А жалітись нема кому. 

"Кому повірять забезпеченій людині в піджаку, чи мені? Брудному безхатченку" - жаліється В'ячеслав.

 Як каже чоловік, коли він почав вимагати зароблені кошти, його ще й били.

Поліція та лікарні

Як жаліються безхатченки, захисту від правоохоронців у них теж немає. 

"Тиждень тому мене побили, просто йшла група молоді, та почала кричати, що я такий молодий і жебрую. Пинали ногами, вибили зуба, я пішов у поліційний відділок на Грецьку, мене просто не пустили. Та я їх розумію, в них і без мене роботи вистачає" - розповідає Сашко.

 Хлопець вдячний, що взагалі не вбили, бо були й такі випадки. "В мене знайомих просто вбивали. 

Молодь розважається, один знімає на телефон, інші б'ють. Це всі знають, та репортажі навіть були. Але хто це буде розслідувати? Хіба посадять сина якогось депутата через безхатченка?" - жаліється чоловік.

 У лікарнях безхатченків також не приймають. Як немає коштів на лікування, лікуйся сам. 

"В мене епілепсія, одного разу був припадок, люди викликали швидку, ті відвезли у п'яту лікарню. Там відразу спитали чи є в мене рідні та кошти. Як сказав що немає, залишили на дворі на лавці" - жаліється Сашко. 

До лікарні його так і не прийняли, коли хлопцеві стало легше, він пішов жебракувати далі.

Збирала мені кошти, але не донесла

Як розповідають безхатченки волонтерські організації не дуже допомагають. Наданий притулок та їжу, треба відпрацьовувати. 

"Я звертався до волонтерів, мені навіть відпочити не дали, змусили працювати. Ці організації шукають безкоштовну робочу силу. Нічого просто так ніхто не дає" - жаліється Олександр.

 Коли холодно безхатченки часто сплять у під'їздах, ставлення людей до них різне: хтось винесе чашку гарячого чаю, а хто просто пне, щоб не спав. Деякі люди навіть заробляють на безхатченках. 

"До мене якось підходила дівчина, розмовляла, як ви. Питала, що як. Потім сфотографувала мене. А згодом мені люди показали пост в соціальних мережах, що мені збирають кошти на документи. Люди писали, що скидають гроші, одна дівчина з Німеччини написала, що шле 300 євро, щоб я відновив документи. Але грошей мені ніхто так і не дав, та ніхто не чим не допоміг" - жаліється Олександр. 

Як каже хлопець, заробляють не тільки на ньому. Він часто бачить, як роми зранку привозять бабусю, а ввечері забирають в неї всі кошти, та їжу.

На моє питання, щоб вони хотіли, усі безхатченки заявили, що їм не вистачає якогось соціального центру, котрий би допоміг з відновленням документів, та влаштуванням на роботу. Ці люди потребують притулку, місця, де б вони могли переночувати, помитись, багатьом безхатченкам потрібна також допомога психологів. У сусідній Польщі з минулого року існує програма "спочатку квартира". Фінансується програма Євросоюзом, за її допомогою безхатченки отримують житло та працевлаштування, з ними працюють психологи та юристи.

Вийти в ефір