Останні новини

“Карантин вихідного дня”: як ініціатива МОЗ зашкодить бізнесу і чи допоможе вона боротися з пандемією

Сьогодні, 11 листопада, Кабінет міністрів України прийняв рішення ввести з 14 листопада “карантин вихідного дня”. Засіданню передував мітинг підприємців, учасники якого просили у влади, або не вводити карантин, або розпорядитися про компенсацію. Однак, ці вимоги не були почутими.

Що з себе являє така варіація карантину і чому протестували підприємці, розбирався Odesa Live.

На вихідних сидимо вдома

У МОЗ заявили, що в Україні необхідно ввести тотальний карантин як мінімум на три тижні, щоб впоратися зі складною епідеміологічною ситуацією. Однак економіка не зуміла б витримати повноцінний локдаун, а тому була запропонована альтернатива, яку підтримав Кабмін - “карантин вихідного дня”.

Таким чином, з 00.00 години суботи і до 00.00 годин понеділка буде заборонена робота:

- барів, ресторанів і кафе, вони працюють тільки на винос.

- ТРЦ і інших розважальних закладів.

- всіх магазинів, крім продуктових, аптек (включаючи ветеринарні) і АЗС. Працювати зможуть лише ті супермаркети, де 60% площі зайнято продуктами.

- фітнес-центрів, басейнів і спортзалів.

Завершитися карантин повинен 30 листопада, охопивши три пари вихідних.

Крім цього, Кабмін прийняв новий вид карантину і на будні дні. Уряд відмовився від адаптованого карантину і правила у всій країні буде відповідати “помаранчевій” карантинній зоні.

Це передбачає наступні заходи:

Проведення масових заходів за участю понад 20 осіб - заборонено. Проведення спортивних заходів - без глядачів. В кінотеатрах і театрах заборонено заповнювати зали більш, ніж на 50%. У міському транспорті, електричках - перевезення пасажирів тільки на сидячих місцях.

Ресторани і кафе повинні бути закриті з 22:00 до 07:00, крім роботи на винос. Відстань між столиками - не менше 2 метрів (було 1,5 метра).

Фітнес-центри і спортзали зможуть працювати тільки, якщо забезпечать присутність не більше 1 людини на 20 кв.м.

Бізнес висловився проти

Як говорилося вище, 11 листопада під будівлею Кабміну мітингували підприємці - в основному, представники ресторанного бізнесу. Останні підкреслили, що втратять 70-80% заробітку, якщо введуть “карантин вихідного дня”, оскільки в основному заклади заповнені по вихідним.

Учасники акції протесту вимагали, зокрема, не закривати ресторани, магазини та інші об'єкти на вихідні, якщо вони дотримуються заходів безпеки, компенсувати частину зарплати співробітників з бюджету, скасувати оренду в разі введення “карантину вихідного дня”, прийняти законопроекти, спрямовані на захист спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.

На заяву підприємців відреагував прем'єр-міністр Денис Шмигаль, який пообіцяв компенсувати частини зарплат працівників у зв'язку з простоєм, кредити, 80% яких будуть покриватися державою і доступні кредити за програмою "5-7-9%".

Втім, навряд чи підприємці вирішуватимуть брати кредити в період карантину, так що правдоподібним виглядає тільки заява про компенсацію заробітних плат, і то - цифри не уточнювалися. Крім того, глава уряду не повідомив, що робити підприємцям з орендною платою і податками, які є найбільш тяжкими статтями у витратах.

А чи допоможе карантин?

Поява “карантину вихідного дня” викликає закономірне питання - а що, в будні дні коронавірус слабкіше, ніж на вихідних? Як показала практика, обмеження “помаранчевої” карантинної зони не змогли вплинути на зростання числа хворих COVID-19. При тому, що в будні громадським транспортом користуються набагато більше українців, ніж у вихідні. І якщо з понеділка по п'ятницю люди будуть заражатися тими ж темпами, що й раніше, навряд чи “карантин вихідного дня” зуміє поліпшити ситуацію.

Вийти в ефір
29.11