Останні новини

Як відсудити мільйон за образу в мережі: поради юриста

У соцмережі написали, що ти злодій, а на роботі цькують за зовнішність? Це не нормально, але чи можливо покарати образників по закону? Ми поспілкувались з юристом, щоб зрозуміти, як звичайна людина може захистити себе від цькування, наклепу та образ.

Прилюдна образа, нецензурна лайка в бік представника влади, непристойні жести, осквернення честі правоохоронця підлягає під 189 прим 1 статтю КК Країни та карається обмеженням волі строком на два роки, або виправними роботами. Але що робити як що ти не представник влади, та також хочеш захиститися від цькувань та покарати образників? Такі можливості також є. Здоров'я, життя честь та гідність кожної людини згідно зі статтею 201 Цивільного кодексу України охороняється законодавством. У Конституції України визначено, що людина, її життя честь, гідність, ділова репутація та здоров'я є найвищою соціальною цінністю, отже ніхто не має права вас принизити чи образити. Для того, щоб дізнатись, як захистити свої права гарантовані нам Конституцією України, ми поспілкувалися з юристом, головою адвокатського об'єднання "Марков та партнери'' Олександром Марковим.

Образи у соцмережах

В наш час сучасних технологій велику кількість свого життя ми проводимо у соцмережах. Телеграм, Ватсап, Месенджер, Фейсбук, за допомогою соціальних мереж ми розв'язуємо робочі питання, спілкуємося з друзями, ведемо блоги та сторінки — інтернет став невід'ємною частиною нашого життя. Але за його допомогою можна як і підняти свій рейтинг, так і загубити свою репутацію. Кожен з вас колись бачив пости, чи статті, з поганою про когось інформацією. Як захистити себе якщо вона брехлива? "Є стаття о захисті честі, гідності та ділової репутації. Але в розумінні цивільного процесу є наклеп, а є й оцінювальне судження, за останнє відповідальність не настає" - пояснює юрист. Наприклад, хтось написав у мережі: "він поводиться, як наркоман". Це оцінювальне судження, думка автора про вас, тут, якщо ви й звернетесь до суду, на жаль ви його програєте. Але якщо у пості: "він наркоман", це вже ствердження, та наклеп, тут суд підтримає вашій сторону. Щоб захистити свою честь та гідність у випадку такої публікації, по перше ви маєте її заскринити, щоб навіть якщо людина її видалить, ви мали докази.

Щоб відстояти свою честь та гідність краще звернутись за допомогою до юриста, як пояснює Марков, такі справи виграшні. "Зазвичай працювати з такими позовами легко, єдина проблема котра тут існує це цифри компенсації. Треба довести моральну і матеріальну шкоду" - пояснює юрист. Зробити це важливо, але не важко.

Доводимо

Для того, щоб довести, що образа нанесла вам травму, за підтвердженням варто звернутися до психолога, якщо не буде підтвердження, моральну компенсацію, вам, якщо і назначать, то маленьку. "Якщо вас назвали проституткою, ви подали позов та вимагаєте мільйон морального збитку, то вам скоріш за все таку суму суд не узгодить" - пояснює Марков. Але якщо після такого посту ви звернулись до лікаря, психолога, лягли до лікарні, через стрес від посту не могли працювати, то вам треба зібрати докази заподіяної вам шкоди, додати їх до позову, як доказ. Тоді, скоріш за все, ваш позов суд задовольнить, а ваш кривдник вимушений буде не тільки перепросити, та спростувати обвинувачення, а ще виплатити заподіяну вам моральну та матеріальну шкоду.

Нахамили на вулиці

Якщо вас образили не у соцмережах, а на вулиці, то перше що варто зробити це задокументувати образу: зафіксувати на відео, або на аудіо, якщо не вдалось зафіксувати, то варто знайти свідків котрі підтверджують, що вас образили, та звертатись до поліції. Нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, це 173 стаття КК України. Кримінальної відповідальності за неї немає, але порушник понесе адміністративну відповідальність та сплатить штраф. А на підставі адміністративної відповідальності, можна складати позов та стягувати з образника збитки. До позову, як і у випадку з образами в соціальних мережах, також варто додати докази понесених вами збитків. 

Діти

Як що цькують, ображають вашу дитину, то це 173 - 4 стаття адміністративного кодексу України (булінг). Кримінального покарання за булінг поки на жаль не має, кривдника чекає лише штраф. Але й по цій статті варто звертатись до суду, та так само доказувати заподіяну шкоду. У тих випадках, коли буллінг має фізичний характер і була заподіяна шкода здоров'ю людини, крім адміністративного кодексу до кривдника застосовується Кримінальний кодекс України - статті 121, 122. Тут вже варто терміново звернутися до поліції.

Як пояснив нам юрист, останнім часом працювати з позовами щодо захисту честі та гідності  в судах стало значно легше, людей котрі готові відстоювати свої права більше, а рішення судів все частіше виносяться на користь потерпілим. "Все таки відчувається, що ми рухаємось до Європи, та прагнемо жити у цивілізованому суспільстві" - каже спікер.  Головне зібрати докази, вчасно подати позов до суду, та не боятись відстоювати свої права.

Нагадаємо, 15 жовтня стало відомо, що в Україні не всі готові вчасно почати опалювальний сезон. Це пов’язано з боргами виробників тепла, які й ставлять під загрозу 45 населених пунктів. 

Теги:
Вийти в ефір