Останні новини

Банкрутство банку: що робити позичальникам, кредиторам і вкладникам

Якщо банк визнано неплатоспроможнім і почато процедуру його виведення з ринку, богато громадян стикаються з тим що вони не знають що саме треба робити, щоб повністю або частково повернути свої гроші. В цієї статті ви знайдете поради і пом'ятки, які допомжуть вам. 

Про це повідомляє LIGA.net.

Пам'ятка для вкладників-фізичних осіб та ФОПів (фізосіб-підприємців)

Якщо банк визнано неплатоспроможним, Фонд гарантування починає виплату відшкодування вкладникам банку-банкруту з дня опублікування відповідного повідомлення про початок виплат. Такі виплати триватимуть до завершення процедури ліквідації банку (тобто до дня внесення запису в єдиний держреєстр про припинення функціонування банку як юридичної особи).

Отримати виплати можна в будь-якому відділенні банку-агенту ФГВФЛ, пред'явивши паспорт та ідентифікаційний код.

 • АТ КБ "ПриватБанк" 
 • АТ "Ідея Банк"   
 • АТ "ПРАВЕКС БАНК"   
 • АТ "АЛЬФА-БАНК"   
 • АТ "КРЕДОБАНК"   
 • АБ "УКРГАЗБАНК"   
 • АТ "ПУМБ"   
 • АТ "ТАСКОМБАНК"   
 • Акціонерний банк "Південний"   
 • АТ "УНІВЕРСАЛ БАНК"   
 • АТ "Ощадбанк"   

Незалежно від кількості вкладів у банку-банкруті, сума гарантованого відшкодування одній особі не перевищуватиме 200 000 грн.

Для повернення коштів понад гарантовану суму (200 000 грн) вкладник повинен заявити про свої кредиторські вимоги до банку.

Пам'ятка для кредиторів-юросіб та фізосіб з депозитами понад 200 000 грн

Протягом 30 днів після публікації оголошення про ліквідацію банку кредитори повинні заявити про свої вимоги до цієї фінустанови (приблизна форма заяви розміщена на сайті Фонду).

Протягом 90 днів після публікації оголошення про ліквідацію банку Фонд визначає суму заборгованості перед кожним кредитором та відносить вимоги до тієї чи іншої черги погашення. Черговість погашення визначається статтею 52 закону "Про систему гарантування вкладів".

Вимоги кредиторів погашаються за рахунок коштів, що надходять від продажу активів (майна) неплатоспроможного банку.

Розрахунок з кредиторами йде у такій черговості:

 1. зобов’язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян;
 2. грошові вимоги щодо заробітної плати, що виникли із зобов'язань банку перед працівниками до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;
 3. вимоги Фонду, що виникли у випадках, визначених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»;
 4. вимоги вкладників – фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов’язаними особами банку, у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом;
 5. вимоги Національного банку України, що виникли в результаті зниження вартості застави, наданої для забезпечення кредитів рефінансування;
 6. вимоги фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов’язаними особами банку, платежі яких або платежі на ім'я яких   заблоковано;
 7. вимоги інших вкладників, які не є пов’язаними особами банку, юридичних осіб – клієнтів банку, які не є пов’язаними особами банку;
 8. інші вимоги, крім вимог за субординованим боргом;
 9. вимоги кредиторів банку (фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, а також юридичних осіб), які є пов’язаними особами банку;
 10. вимоги за субординованим боргом.

Пам'ятка для позичальників банку-банкруту

Ліквідація банку не означає припинення зобов'язань позичальників, а також припинення нарахування відсотків та штрафів у разі порушення боржником умов кредитного договору.

Після початку процедури ліквідації реквізити банку для здійснення виплат за кредитними договорами змінюються. Нові реквізити з'являться на сайті Фонду гарантування.

Кредити – це вид активів будь-якого банку. А кошти, що надходять до банку від його позичальників, спрямовуються на погашення вимог його кредиторів.

У ході процедури ліквідації банку всі кредити, активи та майно банку виставляються на продаж через електронні аукціони. У разі продажу того чи іншого кредиту новий кредитор письмово повідомляє про це позичальника та вказує нові реквізити для повернення коштів.

Нагадаємо, 15 жовтня, за даними офіційного курсу, євро підняло свою ціну на 6 копійок, тоді як долар - на 7.

Вийти в ефір